‘Yanlışlıkla’ yeni şarj teknolojisi geliştirdiler

Bilim insanları pildeki kristal fosfor katmanlarını ayırmaya çalışırken beklemedikleri bir buluşa imza attı ve yeni bir madde geliştirdi. Nano-ribbon sayesinde hem pil büyümeden, ağırlaşmadan kapasitesi artıyor hem de çok hızlı şarj edilebiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Mayıs 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Penisilinden teflona, mikrodalga fırına kadar çok sayıda buluş, başka bir sorunu çözmeye çalışan bilim insanlarının tesadüfen saptığı yollar üzerinden hayatımıza girdi. Şimdi duyuracağımız buluş da böyle.
Bilim insanları, yanlışlıkla, pillerin çok hızlı şarj edilebilmesini sağlayan bir madde üretti.

YENİ MADDE KEŞFİ

İngiltere, ABD ve İsviçre’deki üniversitelerde çalışan araştırmacılar, pildeki kristal fosfor katmanlarını iki ayrı levha halinde ayırmaya çalışırken beklemedikleri bir buluşa imza attı ve yeni bir madde geliştirdi. Bu sayede de yeni bir şarj teknolojisinin önünü açtılar. Pillerin, inanılmaz bir hızla şarj olmasına imkan sağlayan buluş, bataryanın kapasitesini de artırıyor. Bütün bunları mümkün kılan, bilim insanlarının tesadüfen keşfettiği ‘nano-ribbon’ adlı madde.

YÜZDE 50 ARTIYOR

Nano-ribbon, şarj etmeyi yani enerjiyi depolamayı sağlayan iyonların, kullandığımız pillerdekilere göre tam bin kat daha hızlı hareket etmesine imkan tanıyor. Bu teknolojiyi kullanarak üretilen piller, halihazırdaki teknolojiye oranla yüzde 50 daha fazla batarya kapasitesine sahip. Nano-ribbon sayesinde hem pil büyümeden, ağırlaşmadan kapasitesi artmış oluyor hem de çok hızlı şarj edilebiliyor.
Bu, akıllı telefon kullanıcılarının çok sevineceği bir haber ama buluşun günlük hayatımıza ne zaman gireceği henüz meçhul.

3D ile yapay damar dokusu üretildi

Bilim insanları, teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak yapay organ ve doku üretmenin sağlıklı, etkin ve ucuz yollarını arıyor. Bir süredir üç boyutlu yazıcılarla organ üretilmeye başlandı. Ancak yazıcıda basılan organları vücutla uyumlu bir biçimde çalıştırabilmek için bu organları bedene entegre edecek damar yapılarına ihtiyaç var.

ORGAN NAKLİNDE ÇIĞIR

Washington Üniversitesi ve Teksas Rice Üniversitesi’nden bilim insanları, üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak organ naklinde kullanılabilecek damar dokuları ve vücuttakine benzer ‘karmaşık’ damar yapıları üretmeyi başardı. Teksas Rice ve Washington’a ek olarak Duke ve Rowan Üniversitelerindeki araştırmacılardan ve Nervous System adlı bir dizayn şirketinden destek alan bilimsel ekibin bu buluşları ve yapay organları besleyebilecek yapay damar dokuları, organ naklinde çığır açacak gibi görünüyor.
Aşılması gereken engellerin başında vücuda uyum sağlayabilecek maddeyi geliştirmek, tasarımı yapmak ve baskıyı gerçekleştirmek gelse de bir sonraki önemli aşama, bu teknolojiden herkesin faydalanabilmesini sağlamak.