Bitkiden vegan yoğurt

Araştırmacılar, bitkiler ile laktik asit bakterilerini kullanarak sadece üç bileşenle yüzde 100 vegan ‘yoğurt’ yaptılar.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Şubat 2020 Perşembe
AA + -


Araştırmacılar, bitkiler ile laktik asit bakterilerini kullanarak sadece üç bileşenle yüzde 100 vegan ‘yoğurt’ yaptılar. Bildiğimiz yoğurt, süt ve farklı laktik asit bakterilerinden oluşan bir maya kültürü ile yapılır. Uygun sıcaklıkta, maya kültürü sütteki şekeri parçalamaya başlar; böylece sütü fermente eder ve yoğurt olarak bildiğimiz daha katı ürüne dönüştürür. Geleneksel süt ürünlerinin yerine bitki bazlı alternatiflere yönelik artan küresel talep, Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU) Ulusal Gıda Enstitüsü araştırmacılarını mümkün olduğunca az içerikle bitki bazlı bir yoğurt alternatifi oluşturmaya yönlendirdi.

EKŞİLİK VE AROMA

Bakterilerin bitki bazlı ürünleri ekşi hale getirecek ve onlara güzel bir aroma verecek kadar büyümeleri için üreticilerin şeker eklemesi gerekti. Ulusal Gıda Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, bir soya içeceğini asitleştirebilen ve geleneksel bir yoğurdu anımsatan bir doku oluşturabilen bakteriyi izole etmeyi başardılar.