Corona’dan sonra gizemli bir virüs daha keşfedildi

Brezilya’da bir yapay gölden toplanan amiplerde, DNA yapısı yüzde 90 oranında farklı bir virüs bulundu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Şubat 2020 Çarşamba
AA + -


HABER: AYŞE BAŞAK

İlk kez Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde görülen ve oradan yayılarak son yılların en ciddi salgınlarından birine yol açan Corona virüsü ‘2019-nCoV’, dünyanın sağlık gündeminin zirvesinde yer alıyor. Virüse karşı henüz bir tedavi yöntemi geliştirilmedi. Bilim insanları, tüm tecrübelerini ve teknolojik imkanlarını kullanarak bu yeni virüse karşı ilaç bulmaya, aşı geliştirmeye çalışıyor. Virüsün gen haritası çıkarıldı ve bilim insanları maksimum 6 ay içinde bir sonuç almayı umuyor.

YAPAY GÖLDE BULUNDU

Dünya hararetle Corona virüsü “2019-nCoV’yi tartışırken, Brezilya’dan yeni bir virüs haberi geldi. Minas Gerais Federal Üniversitesi’nden bilim insanları, yapay bir gölde araştırma yaparken genleri bilinenden farklı bir virüs keşfetti. Üniversitenin de bulunduğu Belo Horizonte şehrindeki Pampulha Gölü’nden topladıkları amipler üzerinde keşfedilen virüsün genlerinin en az yüzde 90’ına, daha önceki viral araştırmalarda hiç rastlanmadığı açıklandı.

ARAŞTIRMACILARI ŞAŞIRTTI

Brezilya mitolojisindeki su kraliçesinden ilhamla ‘Yaravirus’ adı verilen virüs, amipleri enfekte ettiği bilinen, kayıtlara geçmiş virüslere kıyasla oldukça küçük boyutlara sahip. Bu küçük boyutlu virüs, genomunu çalışan araştırmacılara ­­büyük bir sürpriz yaptı; çünkü virüsün DNA’sının yüzde 90’ının daha önce hiç bulunmamış genlerden oluştuğu keşfedildi.

YENİ NESİL BİR AMİP VİRÜS

Araştırma ekibi Yaravirus’u, kökeni ve filogenetiği ile şaşırtan, yeni nesil bir amip virüs olarak niteliyor ve bu keşfin, virüslerin evrimi hakkında yeni bilgiler sunabileceğini düşünüyor. Virolog Jonatas Abrahao ve ekibi, şu sıralarda Yaravirus’un yaşamsal özelliklerini araştırıyor. Abrahao’ya göre bu keşif, virüsler hakkında hâlâ bilinmeyen çok detay olduğunu göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Araştırma bulguları önceden görülmemiş biyokimyasal süreçleri ortaya çıkarmış. Dünyanın Corona virüsüyle yaşadığı zorluk düşünüldüğünde virüs çalışmalarının önemi ve gerekliliği daha iyi anlaşılıyor.