Gizli enfeksiyonlar yeni salgınlara neden olabilir mi?

Koronavirüs salgını dünya çapında arttıkça, araştırma ekipleri önemli bir epidemiyolojik bulmacayı anlamak için yarışıyor. Enfekte olmuş insanların ne kadarının semptomları hafif veya hiç yok? Ön araştırmalar, gizli vakaların tüm enfeksiyonların yaklaşık yüzde 60'ını temsil edebileceğini tahmin ediyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Nisan 2020 Perşembe
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Bilim adamları, patojeni yayabilecek hafif veya hiç semptomu olmayan kişilerin oranını tahmin etmek için acele ediyorlar.

Koronavirüs salgını dünya çapında arttıkça, araştırma ekipleri önemli bir epidemiyolojik bulmacayı anlamak için yarışıyor. Enfekte olmuş insanların ne kadarının semptomları hafif veya hiç yok? Ön araştırmalar, gizli vakaların tüm enfeksiyonların yaklaşık yüzde 60'ını temsil edebileceğini tahmin ediyor.

Minnesota Üniversitesi'nin Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politikaları Araştırmacısı Michael Osterholm, “Semptom göstermeyen veya hafif derecede hasta olan vakaların oranını anlamak, bu özel salgının nedenini anlamak adına bizim için gerçekten önemli olacak” diyor.

26 BİN VAKA İNCELENDİ

Çin ve ABD’lilerden oluşan bir araştırmacı ekibi, gizli enfeksiyonların kapsamını ölçmek için Çin'in Hubei eyaletindeki salgının merkez üssü Wuhan'ın sağlık komisyonuna bildirilen 26 bin laboratuvar onaylı vakanın klinik verilerini kullanarak bir model geliştirdi. Sonuçlara göre, 18 Şubat'a kadar Wuhan'da yetkililerin bilmediği 37 bin 400 enfekte kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Bildirilmeyen bu vakaların çoğu, semptomları hafif veya hiç olmayan, ancak yine de bulaşıcı olabilen kişilerden oluşuyor.

POTANSİYEL BULAŞTIRICI

Wuhan'daki Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde halk sağlığı uzmanı Wu Tangchun, “En iyimser tahminimize göre, enfekte olmuş kişilerin en az yüzde 59'u test edilmeden ve potansiyel olarak başkalarına bulaştırarak dışarıdaydı” diyor. Çalışma, virüsün neden Hubei'de bu kadar hızlı yayıldığını ve şu anda dünya çapında dolaştığını açıklıyor.

BELGELENMİŞ KANIT

Ancak muhtemelen semptom göstermeyen vakalar için en iyi belgelenmiş kanıt, Japon karasularındayken şubat ayı başlarında Covid-19 salgını yayılan Diamond Princess yolcu gemisinden geldi. Gemi karantinaya alındıktan sonra 3 bin 711 yolcu ve mürettebatı tekrar tekrar test edilip, yakından izlendi. Diamond Princess’deki yaklaşık 700 enfekte bireyin yaklaşık yüzde 18’inin hiçbir zaman semptom göstermediği görüldü. Ama geminin çoğunluğu yaşlı bireylerden oluştuğu için oran epey düşük. Birkaç çalışmanın sonuçları dikkate alındığında, hiç semptom göstermeyen veya hafif belirtiler gösteren vakaların toplamının tüm enfeksiyonların yaklaşık yüzde 40-50'sini temsil ettiği düşünülüyor.

TEK YOL SOSYAL MESAFE,

Araştırmacıların ortak kanaati, ‘güçlü ve kararlı sosyal mesafeli önlemler uygulamak, virüsün yayılmasını önlemenin tek yolu olduğu’ yönünde birleşiyor.

SORUNUN ÖLÇEĞİ HÂLÂ BELİRSİZ

Hafif semptomları olan veya hiç semptomları olmayan insanlar başkalarına hastalık bulaştırabilir mi? Covid-19'lu bazı kişilerin semptomlarının hafif olduğu zamanlarda özellikle hastalıklarının başlarında boğaz bezlerinde yüksek düzeyde virüs bulunduğunu gösterdi. Araştırmacılar, öksürük veya hapşırma yoluyla başkalarına yayıldığını tahmin ediyorlar. Veriler, birçok bilim insanının şüphelendiğini doğruluyor, enfekte olmuş bazı kişilerin hafif semptomları olduğunda veya hiç semptom olmadığında da oldukça bulaşıcı olabileceğini söylüyor. Ancak, bilim adamları sorunun ölçeğinin hâlâ belirsiz olduğunu vurguluyor.