Dijitalleşme ve elektronik ticaret önem kazanacak

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, “Elektronik ticareti kullanan, online alışverişe yönelen ve dijitalleşme sürecini belirli bir aşamaya getiren KOBİ'ler bu süreçte avantaj elde etti. Bundan sonra dijitalleşme ve elektronik ticaret konularının diğer alanlara göre önem kazanacağını söyleyebiliriz" dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Nisan 2020 Perşembe
AA + -

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, dünyanın salgına hazırlıksız yakalandığını ifade ederek, "Arz ve talep şokunu firmalar ve piyasalar aynı anda yaşamaya başladı. Kovid-19 ekonomiye ve KOBİ'lere etkileri açısından birçok ezberi bozdu, bütün ülkeleri etkiledi" diye konuştu.

Uzkurt, bu süreçte yaşanan arz-talep şokunun dünyadaki KOBİ'leri etkilediğine dikkat çekerek, bu işletmelerin alacaklarını tahsil edemedikleri için zorlandıklarını ve negatif nakit akışı olduğunu bildirdi.

BİLANÇO VE GELİR-GİDER TABLOLARI

Salgın sürecinin KOBİ'lerin bilanço ve gelir-gider tablolarında sıkıntılara yol açabileceğine işaret eden Uzkurt, şöyle konuştu: "Sürecin uzaması halinde firmaların yaşadığı bu sıkıntı finans ve bankacılık sektörüne de yansıyabilir. Bu firmaların bankalardan kullandıkları krediler var. Bu kredilerin geri dönmemesi durumunda birtakım sıkıntıları bütün dünya ülkeleri yaşayacak gibi görünüyor."

BAZI SEKTÖRLER AVANTAJA SAHİP

Salgın sürecinde bazı sektörlerin avantaja sahip olduğunu vurgulayan Uzkurt, şu değerlendirmede bulundu: "Gıda, sağlık ekipmanları, temizlik ve hijyen ürünleri üreten firmaların bu süreçte avantajlı olduğunu gözlemledik. Elektronik ticareti kullanan, online alışverişe yönelmiş ve dijitalleşme sürecini belirli bir aşamaya getirmiş KOBİ'lerin bu süreçte avantaj elde ettiğini görüyoruz. Hatta kriz o firmalar için ciddi bir fırsata dönüşmüş durumda. Bundan sonraki süreçte ekonomik şartları konuşurken, firmaların alacağı pozisyonları, izleyeceği stratejileri belirlerken, dijitalleşme ve elektronik ticaret konularının diğer alanlara göre önem kazanacağını söyleyebiliriz."

KOBİ'LER DESTEKLERDEN YARARLANSIN

Uzkurt, KOSGEB'in diğer kamu kurumları gibi KOBİ'lerin ekonomik yüklerini hafifletecek adımlar attığını anımsatarak, kurum vasıtasıyla kredi kullanan işletmelerin kredilerini 3 ay ertelediklerini bildirdi.

KOBİ'lerin bankalara olan nisan, mayıs, haziran dönemine tekabül eden taksitlerinde vade sonuna eklenecek şekilde 3 aylık ertelemeye gittiklerine aktaran Uzkurt, şu bilgileri verdi: "KOSGEB'in proje desteğinden yararlananların, geri ödemeli kısmı için zamanı gelenlerin taksitlerini öteledik. KOBİ'lerimize sesleniyorum, bu ötelemelerden kaynaklı bir maliyete katlanmayacaklar. Bir banka veya KOSGEB müdürlüğü ile de iletişime geçmeleri gerekmiyor. Bazı banka şubelerinin, bizim bankaların genel müdürlükleriyle yapmış olduğumuz anlaşmaya rağmen, KOBİ'lerimizden kredi taksitlerini istedikleri bilgisi zaman zaman bize geliyor. Burada KOBİ'lerimizden isteğim, ertelenen bu taksitleri şube istese dahi ödemesin. Bu taksitler otomatik ertelendi. Banka genel müdürlüğü ile şube arasında iletişim sağlandığında bu sorun çözülecek."

KOSGEB'in bu süreçte, kamu bankalarının vermiş olduğu destekleri kendi sitesinde toplayarak KOBİ'lere yardımcı olduğunu dile getiren Uzkurt, şunları kaydetti: "Kovid-19 salgınını KOBİ'ler yara almadan atlatmalı. KOBİ'ler bağışıklıklarını koruyarak, kriz sonrası ortaya çıkacak fırsatları daha iyi değerlendirebilmeliler. KOBİ'lerimiz, en başta devletin, kamu bankalarının ya da özel bankaların vermiş olduğu destekleri iyi takip edip, bunlardan en az hasar görecekleri şekilde yararlanmalılar. İşletmelerimiz, 'Hangi kurum, ne veriyor?' sorusunun cevabını bulmak için bizim sitemize girerek, hangi desteğin açıklandığını, kimin tarafından, hangi şartlarda verildiğini görebilecek."