Nefesten Covid-19 tespiti

New Senses firması, dünyanın ilk yapay zeka destekli Covid-19 Tanı Kiti olan CovidNose’i geliştirdi. Virüsü, hastanın nefes kokusundaki kan gazı moleküllerinin dengesizliklerinden teşhis eden biyosensör, 420 hasta üzerinde başarıyla denendi. Firma, Mobil Covid-19 Teşhis Kiti’ni de kasım ayında piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul’da yerleşik New Senses Uzay Teknoloji Sağlık Araştırmaları A.Ş.,yapay zekalı ilk kakozmi (kötü koku) ölçeri geliştirdi. CovidNose adındaki Covid-19 Tanı Kiti, hastalığıalveoler yolla yani nefes kokusunda tespit ettiğikan gazı moleküllerinin dengesizliklerini ölçerek teşhis ediyor. Kan alınmadan metabolik alkoloz ve asidozu (asit ve baz denge bozuklukları) tespit eden kit, İstanbul’da çeşitli hastanelerde 420 hastada etik izinle denendi ve başarılı oldu. Sürekli gelişen yapay zekası ile CovidNose, mutant yeni koronavirüsleri ve başka hastalıkları da tespit edebilecek.

İL SAĞLIK’TA BAŞKAN YARDIMCISI

İstanbul Ticaret’in sorularını New Senses’in, Covid-19 için oluşturduğu ekibine liderlik eden Dr. Hasan Gökçeoğlu cevapladı.

Yüksek lisansını, Hastane Yönetimi ve Sağlık İşletmesi alanında yapan Dr. Gökçeoğlu, doktorasını Üsküdar Üniversitesi Sağlık Yönetimi ve Hastane İşletmeciliği Bölümü’nde sürdürüyor. Dr. Gökçeoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı’nda Başkan Yardımcısı.

SESİ HİSSETTİREN EŞSİZ SAAT

New Senses’i tanıtır mısınız? 

New Senses, yapay zeka odaklı projeler üretiyor. Bunlardan biri, uluslararası akıllı saat piyasasında bir ilk olan Sence Watch. Sesleri duymasanız dahi hissetmenizi sağlayan bu akıllı bileklik; işaret dili yerine gerçek seslerden oluşan, daha kolay öğrenilen titreşim diline sahip. Engellilerin hayatını kolaylaştıran bir asistanla donatılan akıllı saatlerimizi TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kısmında piyasaya verdik. Yüzlerce engelli birey, sosyal medya deneyimi sunan yapay zeka ile donatılmış HisliFil isimli uygulamamızı başarıyla kullanıyor.

EĞİTİM KURUMLARINA HİBE

Turkcell, Vestel gibi büyük firmalar, işitme engellilere eğitim veren kurumlara hediye ettiğimiz Sense Watch’a destek oldu. Ürünümüz halen https://arikovani.com/projeler/sense-watch/detay adresinde satılıyor. Sancaktepe Engelsiz Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde ürünümüz ile engelli bireylerin eğitilmesi, teknoloji öğretilmesi ve istihdamının sağlanması ile ilgili çalışmalarımız sürüyor.

YAPAY ZEKALI BİYOSENSÖR

Covid-19 projeniz nedir?

Tamamen yerli ve milli bu projemizin adı CovidNose, yapay zeka destekli Covid-19 Tanı Kiti. Yapay zeka ile tanımlanan verileri analiz edip Covid-19'u teşhis edebiliyor ve hastalığın klinik takibinde başarıyla kullanılıyor. Hedefimiz; kolay uygulanabilen, Covit-19 teşhisini basitleştirip, tedavi sürecini hızlandıran yapay zeka destekli biyosensörler içeren bu test cihazlarını seri üretmek. 

420 HASTADA DENENDİ 

Hastalarda denendi mi? 

CovidNose Tanı Kiti,İstanbul’da çeşitli hastanelere başvuran ve Covid-19 sonuçları pozitif 420 hastada etik izin dahilinde denendi. Hastaların pH, pCO2, HCO3 gibi kan gazı değerleri saptandı ve kan gazı ölçümlerinde hastalığın erken evresinde tespit edilebilecek ciddi dengesizlikler gözlendi. 

HASTALIKLARIN KOKULARI 

Nefes kokusundan hastalık tespitini nasıl yapıyor? 

Hastalıklara sebep olan mikroorganizmalar ve maddeler ayrı ayrı kokular oluşturur. Akciğerlerdeki etkin konakçı savunma sistemi ve hastalığa yol açan mikroorganizmalar nedeniyle nefes kokusu değişir. Mesela, diyabet hastalarında aseton kokusunu andıran bir nefes kokusu olur. Herhangi bir tümör nedeniyle bozulan veya ölen dokularda oluşan uçucu gazların nefes ile atılmasıyla kötü ağız kokusu ortaya çıkar. Çeşitli kanser türlerinin erken tanısında eğitilmiş köpeklerden ve elektronik burunlardan faydalanılarak yapılmış çalışmalar mevcut. CovidNose’un çalışma sistematiği de aynı. 

KAN ALMAYA GEREK YOK

Kullanımı kolay mı?

CovidNose, kokunun türünü de tespit edebilen yapay zekalı bir biyosensör. Kan almaya gerek kalmaksızın hastaların arter kan gazı izlenimlerini yapıyor. Kolay kullanımı ile hastalığın erken tespitinde, önleyici olarak havaalanı ve sınır kapısı gibi yerlerde kullanılabilir. 

HAZIRLIKLI OLMALIYIZ 

Covid-19’dan kurtulacak mıyız? 

Temennimiz yayılmanın durması ve hastalarımızın ivedi şifa bulması. Ancak pandemi alanında uzman kişiler ekim ve kasım aylarında virüsün yeniden salgın oluşturma ihtimalinden bahsediyor. Bu ihtimale, tüm sahalarda bir uyum halinde hazırlıklı olmamızda fayda var.

DÜNYADA TEK

Dr. Hasan Gökçeoğlu, “Literatürde yapay zeka ile donatılmış ve Covid-19’u halitozis yani kötü koku ile teşhis edebilen yerli ya da yabancı bir ürün bulunmuyor” bilgisini verdi. 

MOBİL TEŞHİS KİTİ YOLDA

NewSenses’in yeni çalışması, Mobil Covid-19 Teşhis Kiti. Kit, mobil cihazlara kılıf gibi takılacak. Telefon uygulaması özel bluetooth bağlantısını tanıyarak cihazı eşleyip kullanıma hazır hale getirecek. İsteyenlerin mobil cihazlarına takacakları bu kit; nefesten tanı koyabilecek, tüm virüs evrimini yapay zeka ile izleyecek, öğrenecek, yeni semptomları ve hastalıkları teşhis edebilecek. Firma en geç 2020 Kasım’ında kiti pazara sunacak. Mobil teşhis kitinin her gelir grubunun ulaşabileceği bir fiyatta olması hedefleniyor. 

MUTANT VİRÜSÜ DE TESPİT EDECEK 

Yerli Covid-19 erken teşhis kitinin maliyetleri düşüreceğini belirten Dr. Hasan Gökçeoğlu, “Ayrıca hem iç hem dış pazarda ilk defa bir teşhis kiti yapay zeka entegrasyonu ile yer alacak. Yapay zeka sürekli gelişerek, mutasyona uğrayan virüsleri, kronik hastaları, bağışıklık sistemi düşük kişileri belirleyip, ulusal sağlık koruma politikalarının daha az maliyetle, etkin şekilde yürütülmesini sağlayacak” dedi.