Uçuş maliyetini yüzde 70 azaltacak

Dünyanın en geniş oturma kapasitesine sahip elektrikli uçağı 30 dakikalık başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. Elektrikli uçaklar sayesinde uçuşlarda saatlik maliyetlerin yüzde 40 ila 70 arasında azalacağı tahmin ediliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 18 Haziran 2020 Perşembe
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Dünyanın en geniş oturma kapasitesine sahip elektrikli uçağın, ABD’nin Washington eyaletinde 28 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirdiği uçuş, birçok yenilik içeriyor. 9 kişilik oturma kapasitesi olan uçak, elektrikli uçaklar arasında en fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip olanı. Üretici MagniX firması, elektrikli uçakları 2021 yılının sonunda 160 km menzilde uçuş gerçekleştirecek şekilde hizmete sunmayı hedefliyor.

1.600 KM’LİK MENZİLDE

MagniX’in CEO’su Roei Ganzarski, 15 yıl içinde 1.600 kilometre mesafe içindeki tüm uçuşlarda elektrikli uçak kullanılacağına inandığını söyledi. Elektrikli uçaklar sayesinde saatlik maliyetlerin yüzde 40 ila 70 arasında daha az olacağını belirten Ganzarski, bunun çok daha küçük havalimanlarının bile etkin kullanabileceği anlamına geldiğini vurguladı.

TAKVİM ÖNE ÇEKİLEBİLİR

Koronavirüs sebebiyle büyük kayıplar yaşayan havacılık sektöründeki birçok firma daha verimli teknolojilere yöneliyor. Bu gelişmeler ışığında yatırım bankası olan UBS, elektrikli uçak teknolojisinin 1.600 kilometre menzil içindeki uçuşlarının bile beklenenden çok daha erken başlayacağını belirtti.