Sanayiciye bedelsiz ‘sosyal mesafe denetimi’

Yüksek teknoloji şirketi Doruk, geliştirdiği sosyal mesafe ölçüm ve uyarı uygulaması ProManage KiT’i (Kontrollü İnsan Trafiği), sanayiciye bedelsiz olarak sunuyor. Yapay zekalı bu uygulama; çalışan sağlığını koruyup, üretimin devamlılığını sağlıyor. Firma, uygulamayı kullanan sanayicileri, ‘Fabrikalar Açık Kalsın’ kampanyasına destek olmaya davet ediyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Eylül 2020 Salı
AA + -

SOYHAN ALPASLAN
 
Teknopark İstanbul firmalarından Doruk, geliştirdiği ProManage KiT (Kontrollü İnsan Trafiği) uygulamasını sanayiciye bedelsiz olarak sunuyor. Yapay zekalı yüksek teknolojili bu uygulama; fabrikaların faaliyetlerine devam ederken, çalışanların anlık sosyal mesafe denetimini ve raporlamasını yapıyor. Böylece çalışan sağlığı korunarak, üretimin devamlılığı sağlanıyor.
 
Üretimin kesintisiz sürmesi için ‘Fabrikalar Açık Kalsın’ kampanyasına imza atan Doruk, ProManage KiT uygulamasını edinmek isteyen sanayicileri, Covid-19 salgınından etkilenenlere hizmet eden vakıf ve sağlık kuruluşlarına bağış yapmaya davet ediyor.
 
İstanbul Ticaret’in sorularını, Doruk’un Uluslararası Genişlemeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden cevapladı.
 
RAKİPSİZ DİJİTAL SİSTEM
 
Doruk’u tanıtır mısınız?
 
Üretim yönetiminde dijitalleşme pazarını inşa eden firmamız, 1998’de kuruldu. Türk sanayinde dijitalleşmenin konuşulmadığı yıllarda, dijital üretim yönetim sistemi ProManage’ı geliştirdik. ProManage; artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi. Endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT), makina öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilerin dijital dönüşüm mentorluğunu yapıyoruz. Merkez ofisimiz Teknopark İstanbul’da. Antalya Teknokent ve İzmir Depark Teknokent’de de ofislerimiz var.
 
ABD’li MxD’nin de Ar-Ge partneriyiz. ABD’de kurduğumuz ProManage Smart Manufacturing Solutions şirketi, Japonya merkezli ITO Corporation ile partnerlik anlaşması imzaladı. Bu anlaşma ile Asya-Pasifik pazarına giriş yaptık.
 
DÜNYA İLE REKABET İMKANI
 
ProManage sisteminin faydaları nedir?
 
ProManage; işletmelere çalışma maliyetlerini ve nasıl bir yatırımı realize ettiklerini gösteriyor. Dar boğazlarına, zayıf yönlerine, gelişime açık noktalarına ilişkin anlık bilgiler veriyor. Maliyeti düşürmek, teslim sürelerini kısaltmak ve katma değeri yüksek üretim için hangi yöntemlerle, neler yapılması gerektiğini ortaya koyuyor. Böylece sanayici üretimini daha verimli ve çevik hale getiriyor, kayıplarını tespit edip azaltıyor. Sanayici, dünya ile rekabet edebiliyor ve kendi sektörüne yön verebiliyor.
 
300 FABRİKAYI DİJİTALLEŞTİRDİ
 
ProManage KiT uygulaması nasıl doğdu?
 
‘Sadece Türkiye’de değil, dünyada 300’den fazla öncü sanayi kuruluşunun dijital dönüşümünü yapabilme yetkinliğimizi, Covid-19 salgınına karşı nasıl bir faydaya dönüştürebiliriz?’ diye düşündük. Böylece mühendislerimizin gönüllülük esasına göre, ortak çalışarak geliştirdikleri yapay zeka destekli görüntü işleme teknolojisini kullanan ProManage KiT (Kontrollü İnsan Trafiği) uygulaması hayata geçti. Tüm dünyada günlük yaşam sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenirken, biz de fabrikaların kapanmaması, üretimin durmaması için sanayi çalışanlarına özel bir çözüm geliştirdik. Uygulamayı bedelsiz olarak sanayicilerimizin hizmetine sunduk.
 
EK YATIRIM GEREKMİYOR
 
ProManage KiT’in faydaları neler?
 
Sosyal mesafe ölçüm ve uyarı uygulaması ProManage KiT sayesinde fabrikalar açık kalıyor. Sanayici, ek yatırıma gerek duymadan uygulamayı kullanarak, çalışanlarının sosyal mesafe denetimini ve raporlamasını anlık olarak yapabiliyor. ProManage KiT, personelin sosyal izolasyona uyup uymadığını izleyip, temas noktalarını dijital ortamda tespit ediyor. Uygun olmayan mesafelerde anında uyarı veriyor. Böylece işletmeler, çalışanlarının sağlık risklerini değerlendirerek, hemen önlem alabiliyor.
 
KULLANIMI ÇOK KOLAY
 
Uygulamayı, isteyen sanayici kullanabiliyor mu?
 
Herhangi bir sanayi işletmesi ProManage KiT’i kullanabilir. Web sitemizde yayımladığımız kurulum ve kullanım kılavuzları sayesinde uygulama kolayca devreye alınabiliyor. Tesislerdeki mevcut kamera sistemi ve uygulamanın bağlı olduğu yeterli donanıma sahip bir bilgisayar kullanım için yeterli.
 
KARANTİNAYA GEREK KALMIYOR
 
Risk taşıyanları nasıl belirliyor?
 
ProManage KiT, şüpheli bir durum oluştuğunda geriye dönük olarak geçmiş uyarı kayıtlarını takip edebiliyor. Görüntülerdeki insanları tanıyabilen uygulama, video dosyalarından canlı analiz yapabiliyor. Kayıtların raporlarını çıkararak, risk taşıyanların tespitini sağlıyor. Risk taşıyanların tespiti ile işletmede karantina koşulları oluşturmaya gerek kalmıyor. Çalışan sağlığı korunarak üretime devam edilebiliyor.
 
KİŞİSEL İHLALLER CANLI YAYINDA  
 
Aylin Tülay Özden, sistemin mesafe ihlalinde anında uyarı verdiğini belirterek, işleyişi şöyle anlattı: “Uygulama, canlı kamera görüntülerini işliyor, sosyal mesafe uyarıları ekrana yansıyor. Böylece çalışanlar, kendi ihlal durumlarını anlık ve canlı olarak görebiliyor. Mesafe ihlalinde bulunulduğunda anında uyarı gönderiliyor, tüm durum ve uyarılar raporlanıyor. Raporda; sosyal mesafe ihlalinin yapıldığı bölge, başlangıç ve bitiş zamanları ile verilen alarmlar görüntülenebiliyor. Operatör, ilgili kişilerin isimlerini kayda ekleyip, not yazabiliyor.”
 
FABRİKALAR AÇIK KALSIN KAMPANYASINA BAĞIŞ
 
Özden, ‘Fabrikalar Açık Kalsın’ kampanyası ile ilgili şu çağrıyı yaptı: “ProManage KiT uygulamasını edinmek isteyen sanayicilerimiz, ‘Fabrikalar Açık Kalsın’ kampanyamıza destek verebilir. Zorunlu değil ama bizim bedelsiz hizmetimiz çok katmanlı bir destek ve yardımlaşma kampanyasına dönüşsün istiyoruz. Pandemiden etkilenen halkımıza hizmet ve destek sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Darüşşafaka Cemiyeti, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Vakfı’na bağış yapabilirler.”