Covid-19’a amino asit gıda tedavisi

Biotailor, amino asitlerin kandaki düzeylerini ölçerek hastalık risklerini ortadan kaldırmak için kişiye özel amino asit karışımları üretiyor. Firmanın şimdi ise hedefinde Covid-19 var. Covid-19 hastala-rının plazma, kan ve yağ asitlerindeki dengesizlikleri özel amino asit gıda takviyeleri ile düzenlemeye hazırlanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 17 Eylül 2020 Perşembe
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN
 
Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi firmalarından Biotailor İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Covid-19’a özel medikal gıda takviyesi üretecek.
 
Firma, bu amaçla ‘Besin Tedavilerini Optimize Etmek İçin COVID-19 Hastalarının Plazma Amino ve Yağ Asidi Profillerinin Araştırılması’ konulu çalışma başlattı. İngiltere’deki Queen Mary Üniversitesi ile yürütülen projede Covid-19 hastalarının amino asit ve yağ asidi değişimi ortaya çıkarılarak, hastalığı tedavi edecek özel ürünler geliştirilecek.
 
KİŞİYE ÖZEL ÜRETİM
 
Biotailor, Türkiye ve İngiltere’de amino asit analiz ve tedavi protokollerinin uygulandığı ilk kliniklerin kurucusu. Aile hekimliği uzmanı Dr. Aydın Duygu ile ortakları Fırat Kuru ve İbrahim Bal tarafından 2017’de kurulan Biotailor, kişiye özel amino asit ürünleri üretiyor. Dr. Duygu, 10 yılı aşkın süredir amino asit analizleri üzerinde çalışıyor ve biyomedikal mühendisliği yüksek lisansına sahip. İstanbul Ticaret’in sorularını Biotailor Ar-Ge Teknoloji Danışmanı Kimyager Ali Çelik cevapladı.
 
‘DR. AMİNO ACİD’ MARKASI
 
Biotailor’u tanıtır mısınız?
 
Vücudumuzun yapı taşları amino asitlerle ilgili profesyonel ürünler geliştiriyoruz.
 
Kan tahliliyle kişiye özel amino asit indeksini analiz ediyoruz. Diyabet, obezite, kanser, sindirim sistemi ve karaciğer bozuklukları, ağır metal birikimi, kalp, damar ve psikolojik hastalıklara kadar birçok hastalığı önceden tespit edebiliyoruz. Tablodaki aksaklıkları giderecek, kişiye özel ürün formülleri hazırlıyoruz. Ruhsatını aldığımız, amino asit tabanlı 6 ürünümüz, Ekim 2020’de ‘Dr. Amino Acid’ markası ile eczanelerde yerini alacak.
 
BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR
 
Bir süredir Covid-19 sorununa odaklandık. Ayrıca kanser hastalarının yaşam kalitelerinin artırılması ve sürelerinin uzatılması yönünde çalışıyoruz. Kemoterapinin çökerttiği bağışıklık sistemlerini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Londra merkezli kardeş şirketimiz Amino Science Ltd. ile Dr. Duygu’nun önderliğinde ortak çalışmalar yürütüyoruz. İngiltere’de, Imperial College London Teknoparkı’nda ürünlerimiz ve projelerimiz ile ilgili klinik çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’deki süreçleri kurucu ortaklarımız yönetiyor ve nihai hedefimiz insanlığa bu değerli ürünleri sunmak.
 
QUEEN MARY ÜNİVERSİTESİ KABUL ETTİ
 
Covid-19 çalışmanız nedir?
 
‘Besin Tedavilerini Optimize Etmek İçin COVID-19 Hastalarının Plazma Amino ve Yağ Asidi Profillerinin Araştırılması’ başlıklı bir klinik çalışma içindeyiz. Çalışmamız, Queen Mary University of London tarafından yürütülmek üzere kabul gördü ve üniversitenin klinik araştırmacıları projeye dahil oldu.
 
DESTEK ALAMAYINCA
 
Araştırma neden İngiltere’de yürütülüyor?
 
İngiltere’deki bilimsel proje çağrıları için klinik çalışma protokolü hazırlandı. Devletimiz çalışmamızı ülkemizde başlatmamız için yardımcı olursa, hızla Covid-19 için özel ürünler üretebiliriz.
 
Sağlık Bakanlığı protokolü hızlıca başlatabilir. Çalışmayı yürütecek bir üniversite veya eğitim araştırma hastanesi ile işbirliği yapmamız gerekiyor. Yeni Covid-19 hastalarının kan numunelerini analiz etmemiz sağlanabilir.
 
COVID-19’A MEDİKAL GIDA
 
Plazma, amino ve yağ asidi profilleri neye yarayacak?
 
SARS-CoV-2 virüsünün, Covid-19 hastalarının amino asit ve yağ asidi seviyelerinde yaptığı değişiklikleri inceleyeceğiz. Böylece hastaların ihtiyacına özel amino asit tabanlı ürünleri formüle edebileceğiz. Bu veriler aynı zamanda virüse karşı bağışıklığımızı nasıl güçlendireceğimizin de anahtarı olacak.
 
Tüm bulaşıcı hastalıklar gibi Covid-19 da bağışıklığı düşük insanları kolayca enfekte ediyor ve hastalık daha ağır seyrediyor. Hastaların uğradıkları kas yıkımı da dahil, enfeksiyon sonrası ihtiyaç duydukları rehabilitasyon, özel amino asit gıda takviyeleri ile yönetilebilir. Özellikle esansiyel amino asitlerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ve hastalık tedavi şansını yükselttiğini gösteren yüzlerce çalışma mevcut.
 
İLK VE TEK ARAŞTIRMA
 
Dünyada benzer bir araştırma var mı?
 
WHO klinik çalışma indeksine baktığımızda dünyada bu çalışmayı ilk kez Biotailor’ın düzenlemiş olduğunu görüyoruz. Çalışmaya, NIHR UK’nin (National Institute for Health Research) çağrılarına istinaden başvurduk. Eylül ayı içinde Londra’da Covid-19 hastalarının biobank numunelerinden çalışılmak üzere planlandı.
 
HASTALIK VE ÖLÜM ORANINI AZALTIYOR
 
Amino asit eksikliğinin bağışıklık fonksiyonunu bozduğunu, bu nedenle de bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskimizi artırdığını hatırlatan Ali Çelik, şu bilgiyi verdi: “Amino asitler, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Vücudumuzdaki doğal savaşçılar olan T lenfositlerinin, B lenfositlerinin, doğal öldürücü hücrelerin ve makrofajların aktivasyonunu artırırlar. Genlerin fonksiyonlarını yerine getirmesini, savaşçı beyaz kan hücrelerinin artmasını, vücudun antikor üretmesini sağlarlar. Ayıca düşmanı bulup yok eden sitokin ve sitotoksin adını verdiğimiz maddelerin üretimini tetiklerler. Belirli amino asitlerin yetersiz beslenme ve bulaşıcı hastalığı olan insanlara takviye olarak verilmesi bağışıklık seviyesini artırır. Böylece hastalık ve ölüm oranlarını azaltır.”
 
HERKES ULAŞABİLECEK
 
Covid-19 hastalarının ortak plazma ve yağ profili belirlendiğinde medikal gıdaların üretiminin çok hızlı ve kolay olacağına dikkat çeken Çelik, “Bu gıda takviyeleri her gelir grubundaki vatandaşımız için ulaşılabilir olacak. Daha önemlisi resmi kurumlar ürünü kullanımlarına alabilirler” şeklinde konuştu.  
 
HIZLI TEDAVİ MÜMKÜN
 
Ali Çelik, “Yeterli sayıda Covid-19 hastasının plazma amino asit ve yağ asit ölçümleri elimize geldiği anda bağışıklık sistemini yükselten ve hastalığın tedavisinde çok hızlı iyileşme sağlayacak bir formülü hızla üretebiliriz” dedi.