Uzaktan gemi denetimine Türkiye imzası

Deniz araçlarının uzaktan denetimini sağlayan, uzaktan yardım ve destek amaçlı da kullanılabilen Marinspector, Covid-19 ile en çok aranan sistemlerden biri oldu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2020 Salı
AA + -

Deniz araçlarının uzaktan denetimini sağlayan, uzaktan yardım ve destek amaçlı da kullanılabilen Marinspector, Covid-19 ile en çok aranan sistemlerden biri oldu. Kullanıcıların isteklerine göre şekillendirilen bu çok özel yerli yazılım, gemi denetimine Türkiye imzası attı. Uzaktan müdahale imkanı da veren platformun global müşterileri arasında sigorta, lojistik, finans, inşaat ve otomotiv şirketleri yer alıyor.
 
HABER: SOYHAN ALPASLAN
 
Teknopark İstanbul ekosistemi içinde bir araya gelen Argeist ve Orka firmalarının ortak girişimi Marinspector, gemi ve tanker denetimini uzaktan gerçekleştirebilen ve kendi adını taşıyan bir sistem geliştirdi. Covid-19 salgını ile en çok aranan denizcilik ürünü haline gelen Marinspector yazılımı, 6 ülkede 150 gemide deneme sürecinden başarıyla çıkıp, büyük talep almaya başladı. Marinspector, deniz taşıtlarına uzaktan bağlanıp sorunlara müdahale imkanı sağlayan bir platform olarak da kullanılıyor.
 
Denizciliğin yanı sıra birçok endüstrinin kullanımı için de evrilebilir yapıda olan Marinspector’ın global müşterileri arasında sigorta ve lojistik şirketleri, başta otomotiv olmak üzere büyük sanayi kuruluşları, dev yapıların denetiminde kullanmak üzere inşaat firmaları ve ayrıca finans şirketleri bulunuyor. Marinspector, Rejenerasyon20 projesi kapsamında Teknopark İstanbul’dan destek alıyor. İstanbul Ticaret’in sorularını, Marinspector’un kurucularından Kaptan Levent Şen cevapladı.
 
ÖZELLEŞTİRİLMİŞ YAZILIM
 
Marinspector’u tanıtır mısınız?
 
Teknopark İstanbul firmalarından Orka Informatics ve Argeist Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Teknolojileri olarak, alan tecrübelerimizi ve birikimlerimizi bir araya getirdik. Ocak ayında Marinspector firmasını kurduk. Ben, Orka’nın kurucusu ve yöneticisiyim. Argeist’in kurucularından Dr. İnanç Kanık ve Onur Özcan ile kendi öz kaynaklarımızı kullanarak bir ortaklık tesis ettik. Gemi, tanker gibi deniz araçlarının uzaktan denetimini gerçekleştirmeyi sağlayan özelleştirilmiş bir yazılım geliştirdik ve ürünümüze, firmamızın adı olan Marinspector adını verdik. Yazılım; uzaktan toplantıya katılma, teknik sorunları tespit ederek, tamirat için yönlendirme gibi farklı ihtiyaçlara da cevap verebilecek nitelikte.
 
İHTİYAÇ HAD SAFHADA
 
Ürünümüz, Covid-19 salgınında daha değerli bir hale geldi ve kısa sürede büyük talep almaya başladı. Çünkü salgın sürecinde, gemilerin emniyetli sefer yapmaları, deniz taşımacılığında faaliyet gösteren firmaların varlıklarını devam ettirmeleri oldukça zorlaştı ve sektör krize girdi. Marinspector gibi bir ürüne duyulan ihtiyaç had safhaya ulaştı.
 
PERİYODİK DENETİMLER
 
Marinspector nasıl bir ürün?
 
Gemilerin, tankerlerin uzaktan denetlenmesine imkan veren özelleştirilmiş bir yazılım. Sektörde var olan çok sayıdaki denetleme tipinin hepsine hizmet verebilen bir yazılım geliştirdik. Gemiler; kendi sahipleri, devlet ve klas kurumları tarafından periyodik denetimlere tabi tutulurlar. Gemilerin ticari faaliyetlerinin devamı ve sefere çıkabilmeleri için bu denetimler zorunlu.
 
MALİYETİ AZALTIYOR  
 
Tanker tipi gemilerin önemi nedir?
 
Tankerler, çoğunlukla akaryakıt ve kimyasal maddeler gibi tehlikeli yükler taşıdıklarından çok fazla denetletlenirler. Özel lisanslı denetçi sayısının çok az olması nedeniyle denetçiler, gemi hangi ülkedeyse oraya uçar, orada konaklarlar. Tankerin denetlenme süresi, denetçinin kendi ülkesinden geminin bulunduğu ülkeye gitmesi, geri dönmesi, yüksek maliyete ve uzun zaman kayıplarına yol açar. Marinspector ile uzaktan denetim, maliyeti en az yüzde 50-55 düzeyinde azaltıyor. Bu avantaj, bazı denetimlerde yüzde 90’a kadar yükseliyor.
 
150 GEMİDE DENENDİ
 
Marinspector’a hangi ülkelerden talep geldi?
 
Yazılımımız; Hollanda, ABD, Kanada, İngiltere, Japonya ve Türkiye’de 150’den fazla yabancı bandıralı gemide başarıyla test edildi. Çok olumlu geri dönüşler ve talepler alıyoruz; hızlı satın almalar başlayacak.
 
HER İŞE UZAKTAN ÇÖZÜM
 
Firmaların Marinspector’ı uzaktan denetleme haricinde de kullandığını dile getiren Levent Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kullanıcılar toplantılara Marinspector üzerinden katılmaya, teknik ve tamir sorunlarını da bu yöntemle çözmeye başladılar. Böylece uzaktan bağlanma ve müdahale imkânı veren bir platform olarak kullanılmaya başlanan yazılım, gizlilik gerektiren toplantılarda tercih edilir oldu. Uzaktan denetleme ile birlikte uzaktan yardım ve destek hizmeti de verebilen bir yazılıma dönüştü.”
 
DENETÇİ DE DENETLENİYOR  
 
Marinspector’ın denetçileri denetleme imkanı sunduğunu vurgulayan Levent Şen, şu bilgiyi verdi: “Marinspector ile denetim yaptıran kişi ve kurumlar artık denetçiyi denetleme imkanına sahip. Mesela ilgili kişiler kendi bilgisayarlarından gemi telefonuna canlı bağlanabiliyorlar. Sesli ve görsel iletişim kurabiliyorlar. İstenilen fotoğraflar ve videolar çekilebiliyor, hatalar işaretlenebiliyor, gerekli yorumlar yapılabiliyor. Yüksek kullanım kolaylığı ile denetimdeki eşzamanlı kayıtlar, denetim sonunda özel güvenlik koduyla ilgililerle paylaşılabiliyor.”
 
SEKTÖR TALEPLERİYLE ŞEKİLLENDİ
 
Marinspector’ın denizcilik sektöründeki çok farklı denetleme tiplerinin tamamına hitap ettiğine dikkat çeken Levent Şen, “Bu programı oluştururken sektördeki pek çok yabancı firma ile toplantı yaptık. Yazılımımızı onların ihtiyaçlarına ve kullanım alanlarına göre şekillendirdik” dedi

YAZILIMIN AVANTAJLARI
 
* Dünyanın herhangi bir yerinden denetleme imkanı sunuyor.
 
* Yeni yatırıma gerek olmadan mevcut bilgisayar ve GSM üzerinden çalışıyor.
 
* Hem sesli hem de görsel olarak eşzamanlı iletişim kurmayı mümkün kılıyor.
 
* Yüksek güvenilirlikte uzaktan denetim ve bağlantı imkânı sağlıyor.
 
* Canlı bir bağlantı varken denetim yapabiliyor ve süreci buluta aktarıyor.
 
* İnternet kesilse bile kayıt yapan bir ara yüzde işlemler sürüyor.  
 
* Bağlantı sağlandığında kaydı emniyetli bir şekilde karşı tarafa iletiyor.
 
* Gizli toplantılara sanal katılım için kullanılabiliyor.
 
* Teknik sorunları tespit ediyor ve tamirat için yönlendiriyor.