İki doz aşı gerekebilir, normalleşme vakit alabilir

Alman bilim insanları, tüm süreçleri tamamlayıp tescil edilen koronavirüs aşısının kademeli olarak yayılacağını ve üretiminin başlangıçta sadece birkaç milyon dozla sınırlı olabileceğini açıkladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2020 Salı
AA + -

Dünya, koronavirüse çare olabilecek aşı çalışmalarını yakından takip ediyor ve başarılı sonuç verecek aşının bir an önce bulunmasını temenni ediyor. Aşı çalışmaları ile ilgili pozitif haberler duysak da aşıların güvenilirliği kanıtlandıktan sonra tüm dünyaya yayılması uzun zaman alacak gibi görünüyor. Alman Robert Koch Enstitüsü’ne bağlı Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) üyelerinin yaptığı açıklama da bunu doğrular nitelikte.
 
5 MİLYON DOZ
 
Alman bilim insanları, tüm süreçleri tamamlayıp tescil edilen koronavirüs aşısının kademeli olarak yayılacağını ve üretiminin başlangıçta sadece birkaç milyon dozla sınırlı olabileceğini açıkladı. Uzmanların başlangıç için öngördüğü rakam 5 milyon doz. Açıklamanın bir diğer çarpıcı tarafı ise aşı yapılan insanlarda bir dozdan fazla aşıya gereksinim duyulacak olması. Yani ilk 5 milyon aşı ile sadece 2.5 milyon insan aşılanabilir.
 
İKİ YIL SÜRER
 
Bilim insanları, şu anda gelişim aşamasında olan çoğu aşının, insanlar üzerinde etkili olabilmesi için iki doz uygulanması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlara göre bu hesapla sadece Alman halkının tümünün aşılanması için 160 milyon doz aşıya ihtiyaç var. Sürü bağışıklığının sağlanması için halkın yüzde 60’ının aşılanması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bunun aylar alacağını öngörüyor.

Tahminlere göre aşı tescil edildikten sonra yeterli sayıda üretmek ve uygulamak en iyi ihtimalle 8 ay, tamamen normalleşmek için ise 1.5-2 yıl gerekebilir. Bu tahminler, dünyanın geri kalanı için de örnek teşkil edebilecek veriler içeriyor.