Covid-19 test kiti üreten yerli cihaz hazır

Rise-X Teknoloji, Covid-19 tanısında kullanılan ilk yerli Real Time PCR cihazını ticarileştirmek için gün sayıyor. Firma, Sars-Cov2 hızlı tanı kitlerinin ana malzemesini oluşturan membrana protein yükleyen cihazın da ilk yerli üretimini gerçekleştirdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Kasım 2020 Çarşamba
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi (Cube Incubation) firmalarından Rise-X Teknoloji, Covid-19 tanısında kullanılan ilk yerli Real Time PCR cihazını piyasaya sürmek için gün sayıyor. In-Vitro Diagnostik Tıbbi Cihazlar ‘IVD’ yani vücut dışında tanı amaçlı kullanılan cihazlar kategorisinde üretim yapan firma, ayrıca Sars-Cov2 hızlı tanı kitinin ana malzemesini oluşturan membrana protein yükleyen cihazı da üretti. İstanbul Ticaret’in sorularını Rise-X’in kurucu ortakları elektronik mühendisleri Samed Şahinoğlu ile Reha Atabey Açıkgöz cevapladı. İki ortak, sağlık sektörü için tasarladıkları ürünlerin uzun yıllar hizmet verdikleri savunma ve otomotiv sanayine entegre olabilecek şekilde üretilmesini sağlayacak projelerin hazırlıklarını sürdürüyor. Covid-19 salgını ile oluşan sağlık krizinin ortaya koyduğu boşlukları doldurmak adına çalışmalarına başlayan Rise-X’in hedefi; Türkiye’nin ithalata bağımlılığını azaltıp, sağlık alanındaki her türlü ürünü yerli olarak üretip daha uygun fiyatlarla hem iç hem de dış pazarlara sunmak.

KRİZİN İÇİNE DOĞDUK

Rise-X nasıl kuruldu?

Covid-19 pandemisi, dünyanın sağlıktaki eksikliklerini ve acil ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde görünür kıldı. Medikal cihazlara, kritik ilaçlara ulaşımın artık pek de kolay olmayacağı gerçeği ile karşılaştık. Lojistik sorunlar, tedarik zincirindeki aksaklıklar, ambargolar, stok yetersizliği gibi birçok etken çözüm arayışlarını hızlandırdı. Biz de bu noktada ülkemizin ve sonrasında diğer ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek hedefiyle harekete geçtik. Sağlık, savunma, otomotiv ve endüstriyel cihazlar alanında ihtiyaçlara çözüm üretmek üzere tam da Covid-19 salgınının ortasında, 2020 Temmuz ayında kurduk firmamızı. Bir sağlık krizinin içine doğduk.

BÜYÜK FİRMALARIN ZAMANI

Büyük firmaların kriz ortamlarında kurulmuş olduğu gerçeği bize itici güç oldu. Yüksek katma değerli projeler geliştirerek, ithalata bağımlı olduğumuz ürünleri yerli olarak üretmek, bu ürünleri millileştirmek amacındayız. İthalatı, ihracata çevirmeyi hedefleyerek kurulan bir Ar-Ge firmasıyız. Elektronik donanım tasarımı, gömülü yazılım geliştirme, mekanik tasarım, kalite ve test süreçleri alanlarında Ar-Ge yapıyoruz. Mekanik üretim ve tasarım, yazılım geliştirme alanlarında faaliyet gösteren iki firma ile de çözüm ortağıyız.

GERÇEK ZAMANLI ANALİZ CİHAZI

Ürünleriniz neler?

In-Vitro Diagnostik Tıbbi Cihazlar ‘IVD’, yani vücut dışında tanı amaçlı kullanılan cihazlar kategorisinde üretim yapıyoruz. Covid-19 ile en önemli ihtiyaçlarımızdan biri de Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu Analiz Cihazı (Real Time PCR) oldu. Hastalığın tanısında kullanılan PCR cihazı ile ülkemizin bu alanda ihtiyacına çözüm üretme yolundayız. Hedefimiz, vücut dışında tanı amaçlı kullanılan cihazlar alanında ülkemizi prestijli bir konuma ulaştırmak. Ayrıca; Antikor Antijen Test Kiti Üretim Cihazı, Gyro Electro Spinning Cihazı, Dijital Kontrollü Akıllı Sistem Ozon Jeneratörü, Alev Sensörü, Otomotiv Cam Dönüştürücü gibi çalışmalarımız mevcut.

27 ÜLKEYE İHRACAT  

Antikor test kiti üretim cihazınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Antikor testlerinin içinde yer alan ve kitin ana malzemesini oluşturan membrana protein baskısını yapan bir cihaz ürettik. Ürünümüzü ticarileştirmek için bu alanda üretim gerçekleştiren bir biyoteknoloji firması ile anlaştık ve firma şu an tüm kitlerini yerli olarak üretiyor. Bu sayede yurt dışına verilecek para Türkiye’de kalmış oldu. Ayrıca firma şu an ürünü 27 ülkeye ihraç ediyor. Yeni kurulmuş bir firma olarak, ihracata destek sunuyor olmak bizim için çok değerli.

AKILLI OZON JENERATÖRÜ

Ozon jeneratörünü benzerlerinden farklı kılan ne?

Dezenfeksiyon çözümleri arasında geliştirdiğimiz akıllı ozon jeneratörünün hem iç pazarda satışı hem de ihracatı için çalışmalar yürütüyoruz. Pazardaki diğer ürünlerden farkı, üretilen ozon miktarını klinik uzmanlar ile belirliyor olmamız. İç pazarda üretim kapasitemizi ve ürün portföyümüzü artırıp, küresel bir marka olmak için çalışıyoruz.

YERLİ LABORATUVAR GEREÇLERİ

Hedeflerinizde neler var?

Orta ve uzun vadedeki hedeflerimizden biri, tamamen otonom ve uzaktan kontrol ile çalışabilen akıllı klinik laboratuvar projemizi de hayata geçirme arzusundayız. Dışarıya ihtiyaç duymayan Türkiye hedefi doğrultusunda bir sağlık tesisinin listesinde barındırdığı her türlü elektronik cihazı portföyümüze ekleyip üretmek ve ulaşılabilir düzey ve maliyette pazarlamak istiyoruz.

HEDEF YERLİ PCR’DA TİCARİ ÜRETİM 

Samed Şahinoğlu ile Reha Atabey Açıkgöz, şu an ana projelerinden birinin de gerçek zamanlı PCR analiz cihazını ticari olarak üretmek olduğunu söylüyor. Covid-19 testlerinin uygulanmasında kullanılan bu cihazı Türkiye’de üretebilen başka firma olmadığını belirten iki ortak, “Asıl önemli olan tamamıyla kendi Ar-Ge’miz ile geliştirmemiz. Test aşamasını geçip en kısa zamanda ticarileştirme aşamasına geçeceğiz” diyor.

TEKNOPARK İSTANBUL’DA HEM ÜRETİCİ HEM MÜŞTERİYİZ

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde (Cube Incubation) olmanın faydaları neler?

Teknoparklar, bizim gibi firmalar için bir nevi sıçrama tahtası. Teknopark İstanbul’un sunduğu altyapı ve teknik donanım sayesinde laboratuvar ve Ar-Ge çalışmalarımızı hızla ilerletebiliyor ve sonuç alabiliyoruz. Buradaki firmaların birbiri ile kurmuş olduğu köprü, tedarik noktasında büyük yarar sağlıyor. Böylece hem üretici hem de müşteri olabiliyoruz. Çok farklı disiplinlerdeki firmalar bilgi edinme ve bilgiyi eyleme dönüştürme noktasında da büyük avantajlar sağlıyor. Ürün ve cihaza dair saha çalışmalarımızı Teknopark İstanbul ekosistemi içinde yapabiliyoruz.