e-nabızla uyumlu giyilebilir covid sensörü

Hayriya Bilişim, e-nabız ve Teletıp sistemi ile entegre giyilebilir Covid sensörü üretti. Bu sistemle Covid-19 hastalarının 14 gün boyunca ateş, nabız, solunum ve aktivite bilgileri dijital olarak izlenebiliyor. iSina markası ile sağlık sektöründe üretim yapıp ihraç eden Hayriya’yı iki yıl önce Vestel satın almıştı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Kasım 2020 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN
 
Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi firmalarından Hayriya Bilişim ve Sağlık Teknolojileri A.Ş., Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaları e-nabız ve Teletıp sistemine entegre ‘giyilebilir Covid sensörü’ geliştirdi. Covid-19 hastalarının takibini dijital ortamda yapan cihaz, mobil uygulama ve web portalından oluşan yapay zeka teknolojili bir Teletıp sistemi. Vestel’in bünyesine kattığı
Hayriya, iSina markası ile dünyaya ileri teknolojili, düşük maliyetli cihaz ve sistemler satıyor.
 
İstanbul Ticaret’in sorularını, Hayriya’nın kurucusu Elektrik ve Elektronik Mühendisi Abdulkadir Kayıklı cevapladı.
 
ULUSLARASI ÖDÜLLER
 
Doktorasını yapay zeka ile öngörülebilir sağlık hizmetleri alanında sürdüren Kayıklı, ulusal ve uluslararası birçok projede 20 yıldan fazla yöneticilik, mühendislik, startup mentorluğu ve danışmanlığı yaptı. 3’ü uluslararası 6 yayın, 3 patent ve onlarca ulusal ve uluslararası projede yürütücü olan Kayıklı; geliştirdiği makina öğrenmesi, derin öğrenme, yapay zeka ve karar destek tabanlı teknolojiler ile uluslararası ödüller aldı.
 
VESTEL SATIN ALDI
 
Hayriya’yı tanıtır mısınız?
 
2012 yılında Sanayi Bakanlığı’nın TeknoGirişim Sermayesi desteği ile kurulduk. 2019 yılından bu yana Teknopark İstanbul’dayız. 2017 yılında Vestel Ventures’dan ilk yatırımımızı alıp, 2019 yılında tamamen Zorlu Grubu Vestel Şirketler Topluluğu bünyesine katıldık. Türkiye İhracatçılar Meclisi 2015-2016 verilerine göre, ilk 500 Hizmet İhracatçısı ve ilk 100 Yüksek Teknoloji İhracatçısı olduk. Dünyanın en büyük silikon üreticisi firmalarının ‘tasarım ortağı’ olarak ABD ve Avrupa’ya Ar-Ge hizmeti verdik. Ürünlerimiz; Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Ortadoğu, Avrupa ve Afrika ülkelerinde kullanılıyor.
 
DÜŞÜK MALİYETLİ
 
Hayriya ne üretiyor?
 
Her yıl 20 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan kronik hastalıkların teşhis ve tedavisi için dijital çözüm ve hizmetler üretiyoruz. Tıbbi cihaz ve sağlık hizmetlerini yeniden şekillendiren inovatif, giyilebilir teknolojiler sunuyoruz. Bunlar hasta sonuçlarını iyileştiren, klinik maliyetleri düşüren, erken tanı koyan ve uzun süreli izleme sağlayan teknolojiler. Türkiye’de Bezmialem Üniversitesi Hastanesi, Memorial Hastaneleri, Angora Klinik tarafından kullanılan sistemlerimizle müşterilerimiz daha fazla insana düşük maliyetle, iyi bakım sunabiliyor.
 
iSina, Hayriya’nın sağlık teknolojileri ve hizmet markası. İsmini modern tıbbın kurucusu İbn-i Sina’dan alıyor. Covid-19 hastalarının 14 gün boyunca ateş, nabız, solunum ve aktivite bilgilerini algılayan giyilebilir sensörler ürettik. Bu sensör, hastadan aldığı verileri mobil uygulamayla online.isina.com.tr’ye aktarıyor.
 
E-NABIZ’A ENTEGRE
 
Sağlık Bakanlığı e-nabız ve Teletıp sistemine entegrasyonu ile doktorlar hastalarını uzaktan takip edebiliyor. Doktorların online visit yapıp, hastalarıyla yazılı ve görsel iletişim kurup rapor hazırlamalarını sağlıyor. Aile hekimlerinin iş yükünü hafifletip, Teletıp teknolojileri ile salgın yönetimini kolaylaştırıyor.
 
ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ
 
Üniversite-sanayi işbirliğiniz nasıl?
 
Üniversite-sanayi işbirliğini her zaman destekledik, projelerimizi bu şekilde yürüttük. Ulusal birçok üniversite ile ortak ve uzun dönem staj programları yaptık. İsviçre Echole Polytehcnik (EPFL) ile ortak master programımız başarılı mezunlar verdi. ODTÜ, İTÜ, Celal Bayar Teknopark ve Trabzon Teknokent başta olmak üzere Ar-Ge merkezleri ile işbirliği içindeyiz.  
 
AKILLI AŞI DOLABI

Vestel Beyaz Eşya Grubu ile aşıların saklama koşullarının iyileştirilmesi ve takibi için akıllı aşı saklama ünitesi geliştirdik. 

 
Böylece saklama koşullarının anlık takibi, ünitedeki aşıların bilgilerinin merkezi olarak takip edilip, raporlanabilmesi mümkün oldu. Aşı stok yönetimi, kaynak optimizasyonu, saklama koşullarının iyileştirilmesi ile aşılar biyolojik etkilerini en üst düzeyde korurken, maddi kaynaklarımız heba olmaktan kurtuldu.

İLERİ TEKNOLOJİLİ VE TASARRUFLU DİJİTAL EKG

CML; kalp hastalıklarının, ritmik bozuklukların teşhisinde kullanılan dijital kardiyak görüntüleme cihazı. Hastanın kalp performansını görüntülüyor, yapay zeka ile anomali tespiti yaparak, sağlık profesyonellerinin karar vermelerine destek oluyor. 

KALBE ANLIK TAKİP 
 
iQardi, kardiyak operasyon geçiren, risk grubunda, ritmik bozukluğu olan hastaların uzun süreli takibini ve tedavi etkinliğinin izlenmesini sağlıyor. Kalp performansı, aktivite, nabız, solunum ve vücut sıcaklığı bilgilerini alarak hastayı tanıyıp, öğreniyor. Anormallikleri doktora bildirip, acil çağrı yapabilen giyilebilir cihaz, mobil uygulama ve bulut web portal’dan oluşuyor. 
 
GİZLİ HASTALIĞI BULUYOR 

HLS; klinik ortamda kardiyak görüntüleme ile tespit edilemeyen hastalıkları, ritmik bozuklukları tespit ediyor. Bayılma, gizli atak, kalp krizi gibi hastalıkları da tespit eden sistem, uzun süreli kayıt yapan, taşınabilir bir teknoloji. Doktora karar aşamasında veri desteği sunan HLS, taşınabilir kardiyak görüntüleme cihazı ve analiz yazılımından oluşuyor. 
 
ELEKTRONİK T-SHİRT 
 
bWell, sensörlerle dizayn edilmiş kişisel günlük kullanıma uygun elektronik bir t-shirt. Sağlıklı spor yapmak ve sağlık durumunu izlemek isteyenlere özel hizmet sunuyor. Kişiler sağlık parametrelerini kendileri izleyebiliyor ya da abone oldukları portal ile uzman hekimlerden destek alabiliyor ve verilerini doktorlarıyla paylaşabiliyorlar. 
 
EVDE SAĞLIK HİZMETİ 
 
iPATHS; koah, diyabet, kalp gibi kronik hastalığı olan, 60 yaş üstü bireylerin evlerinde daha iyi sağlık bakımı almalarına yardımcı oluyor. İhtiyaç duyulan tüm cihazlarla otomatik iletişim sağlayan platform, tek bir uygulamadan hasta takip imkanı sunuyor. İlaç ve ölçüm hatırlatmaları yapan sistemi doktorlar online izleyebiliyor, hasta muayenesi yapabiliyor.