Tehlike anında hayat kurtaran uygulamalar

Arama, internet ya da mesajlaşmanın devre dışı kaldığı anlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş telefon uygulamaları, afet sonrasına dair endişelerinizi azaltabilir. Bu uygulamalar, doğal afetlerde aileniz ve kurtarma ekipleri ile iletişim kurmanızı kolaylaştırıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Kasım 2020 Pazartesi
AA + -

AYŞE BAŞAK
 
İzmir depremi, yer hareketlerinin önlenemez doğasını bir kez daha hatırlattı. Yıkılan binalarda hayatlarını kaybedenler tüm ülkeyi yasa boğarken, uzun saatlerin ardından enkazdan çıkarılanlar hepimize umut oldu. Deprem sonrasında en önemli hususlardan biri, sevdiklerimizden haber alabilmek, onlarla kısa sürede sağlıklı iletişim kurabilmek. Deprem anında yakınlarına ulaşmak kadar enkazda kalan insanlara erişmek de hayati önem taşıyor.
 
ŞEBEKE ÇÖKERSE
 
İzmir depremi sonrasında enkazda kalan vatandaşların bir bölümüne de cep telefonları aracılığıyla ulaşıldı. Afet sonrası artan talep, cep telefonu şebekelerinin çökmesine, internetin hizmet dışı kalmasına neden olabiliyor. Bu ise bir yerde tutsak kalan kişiler için umutsuzluk anlamına gelebilir. Peki, böyle durumlarda ne yapmak gerekiyor? 
 
Arama, internet ya da mesajlaşmanın devre dışı kaldığı anlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş uygulamalar afet sonrasına dair endişelerinizi azaltabilir. Söz konusu uygulamalar telefonun işleyen fonksiyonları üzerinden iletişim kurmak üzere tasarlanmış ve doğal afetlerde aileniz ve kurtarma ekipleri ile iletişim kurmanızı sağlayacak alternatif çözümler öneriyor. 
 
Güvendeyim
 
Bahsedeceğimiz ilk uygulama Türkiye’den ve AKUT’un geliştirdiği bir uygulama. Doğal afet esnasında ve sonrasında güvende olup olmadığınızı yakınlarınıza kolaylıkla bildirmenizi sağlıyor. Uygulamayı yükledikten sonra haberleşmek istediğiniz kişilerin telefon numaralarını ekliyor, listeliyorsunuz. Bir afet durumunda internete gerek duymaksızın, tek bir tuşa basarak listelediğiniz tüm yakınlarınıza SMS yoluyla durumunuz hakkında bilgi ulaştırıyorsunuz. Uygulamayı kullanmak çok kolay.    
 
Güvendesin
 
Bir iOS uygulaması olan Güvendesin, tıpkı Güvendeyim gibi çalışıyor. Uygulama sayesinde yakınlarınıza güvende olduğunuzu haber verebiliyorsunuz. 
 
Whistle
 
1999 depreminden sonra öğrendiğimiz ilk şeylerden biri, başucumuza bir düdük yerleştirmekti. Eğer enkaz altında kalacak olursak arama kurtarma ekipleri düdük sesini duyabilecek ve bize ulaşmaları nispeten kolay olacaktı. Pek çoğumuz yatak odalarımıza birer düdük yerleştirdik ama zaman geçtikçe düdükler unutuldu. Ayrıca her an yanımızda düdük taşımak, her gittiğimiz yerde bir düdük bulundurmak da pek mümkün olmadı. Öte yandan telefonlarımız artık çoğunlukla yanımızda. İşte Whistle yani düdük adlı uygulama, telefonunuzu çabucak bir düdüğe çeviriyor. Enkaz altında kalırsanız düdük sesi çıkarabilen bu uygulama, arama-kurtarma ekiplerinin sizi kolayca bulmasını sağlamak üzere tasarlanmış. 
 
Red Panic Button
 
Kırmızı panik butonu adlı uygulama, önceden belirlediğiniz kişilerin telefonlarına SMS ya da e-posta yoluyla konum bilgilerinizi göndermek üzere tasarlanmış. Telefonun ekranına sabitlenebilen uygulamanın kullanım alanı doğal afet ile sınırlı değil, şiddet, taciz gibi durumlarda da kullanılabiliyor. 
 
Bridgefy
 
Bridgefy, telefon hattınızı ve interneti kullanmadan ve bu ikisinin olmadığı durumlarda Bluetooth aracılığıyla iletişim kuran bir mesajlaşma uygulaması. Size, 100 metrelik bir alan dahilinde bu uygulamayı kullanan herkesle iletişim kurma imkânı tanıyor. 
 
Life360
 
Uygulamaya eklediğiniz yakınlarınıza acil durumlarda uyarı ve konum bilgisi gönderebilirsiniz. 
 
Heytell
 
HeyTell, telefonunuzu telsize dönüştüren, düşük veri kullanımı ile çalışan bu uygulama üzerinden haberleşebilir ve konumunuzu paylaşabilirsiniz. 
 
Zello PTT Walkie Talkie
 
Arama yapamadığınız, hatların çok yoğun olduğu durumlarda aktif bir internet bağlantınız varsa telefonunuzu bir telsize dönüştüren bu uygulama, pratik ve hızlı bir biçimde haberleşmenizi sağlıyor.