Dünyanın en küçük kamp aracı

İçinde dört kişinin konaklayabileceği şekilde tasarlanan Ravy, o kadar küçük boyutlara sahip ki, kamp yapmanın tarifini değiştirebilir. Güney Kore’de üretilen Ravy, 3.595 mm uzunluğunda ve 1.595 mm yüksekliğinde. Aks açıklığı ise sadece 2.520 mm.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Kasım 2020 Pazartesi
AA + -

Kamp yapmak, teknolojinin sayesinde giderek daha pratik ve sorunsuz hale geliyor. Çadır kurmanın çeşitli zorluklarından kaçıyorsanız ya da bir karavan sahibi olmak size çok pahalı geliyorsa artık yepyeni alternatifler var. Güney Kore’de geliştirilen Ravy adlı yeni araç, kamp tutkunlarını, bu alandaki teknoloji ve tasarımları yakından takip edenleri dahi şaşırtacak türden buluşlar içeriyor. En önemli tarafı, bu minimalist yaklaşımın gezegeni tehdit eden küresel ısınmaya karşı geliştirilmiş olması. 
 
DOĞA DOSTU
 
Kampçılık faaliyetine yönelik çözümler dünyanın dört bir yanında müthiş çeşitlilik gösteriyor. Kişisel isteklere göre farklılaşmaya çok müsait bir alandan söz ediyoruz. Araçların boyutlarından tasarımlarına ve içerdikleri teknolojiye uzanan geniş bir skalada karşımıza sınırsız alternatif çıkıyor. Öte yandan kampçılığın son yıllardaki baskın eğilimi, daha fazla doğa dostu olmaya, araçların karbon ayak izini azaltmaya, tüketimi sınırlamaya ve küçük, sınırlı alanları olabildiğince verimli kullanabilmeye odaklanıyor.
 
UZUNLUĞU 3.595 MM
 
Güney Kore’nin moto-ev uzmanlarından Daon TNT, karbon ayak izini azaltmak için kamp araçlarının küçülmesi gerektiğini vurgulayan bir araç tasarladı. Ravy adlı bu araç, belirgin ve herkesin hayalinde canlandırabileceği bir örnek vermek gerekirse, iki kapılı bir Mini Cooper’dan bile daha küçük. Ravy, sadece 3 bin 595 mm uzunluğunda ve bin 595 mm yüksekliğinde. Aks açıklığı ise yalnızca 2 bin 520 mm, ancak içinde dört kişi rahatlıkla konaklayabiliyor. Aracın motoru da kendisi gibi küçük boyutlu.

75 beygirlik güç sağlayan 1 litrelik gazlı motora sahip olan Ravy’nin performansının gayet yeterli olduğu yorumu yapılıyor. Daon TNT tarafından tasarlanan araç, Kia’nın yalnızca Güney Kore’de satışa çıkan Ray adlı modeli üzerinde geliştirildi.  
 
Tasarım ekibi, bu kadar küçük bir alana bir çift kişilik yatak, bir mini mutfak, bir enerji kaynağı ve kamp ekipmanlarını yerleştirmek için bir depolama alanı sığdırmayı başarmış. Oldukça yüksek bir tavana sahip olan Ravy’nin yan kapılarını kaydırmalı, arka kapısını ise yukarı açılacak şekilde tasarlayan ekip, araç alanının maksimum kullanımını sağlamış.