En hassas atom saati

En hassas atom saati

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Ocak 2021 Pazartesi
AA + -

Atomik saatler veya daha yaygın ismiyle atom saatleri, dünyadaki en hassas saatlerdir. Buna rağmen araştırmacılar atomik titreşimleri daha doğru ölçebilmek, karanlık madde ve yerçekimi dalgaları gibi olayları daha iyi algılayabilmek için daha hassas atom saatleri üzerinde çalışıyor.
 
Nature dergisinde yayınlanan makale ile bilim dünyası ile paylaşılan habere göre Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, bugüne kadarki en hassas atom saatini geliştirmeyi başardı.
 
Bu yeni çalışmada araştırmacılar, klasik atom saatlerindeki gibi rastgele titreşen atomları ölçmek yerine daha farklı bir tasarım kurdu. Makaleye göre atomlar, ‘klasik fizik yasalarına göre imkânsız’ olacak şekilde birbirleriyle ilişkilendirildi. Ayrıca araştırmacıların belirttiklerine göre eğer bilim insanları bu salınımları doğru ve tam şekilde takip edebilirlerse, daha küçük zaman aralıklarını ayırt etmek için atomları kullanabilecekler.
 
Elde edilen bu başarı ile bilim insanlarının bundan sonra yapacağı; yer çekiminin zamanın üzerindeki etkisi veya evren yaşlandıkça zamanın değişip değişmeyeceği gibi araştırmalarda yeni atomik saatler fazlasıyla yararlı olacaklar.