Dünyanın ilk ev tipi hidrojen bataryası

Avustralyalı enerji şirketi, yakıt olarak hidrojen kullanan yeni bir ev tipi enerji depolama sistemi geliştirdi. Dev batarya, sudan ürettiği hidrojeni depolayıp yakıt hücresi kullanarak elektriğe dönüştürüyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Şubat 2021 Pazartesi
AA + -

AYŞE BAŞAK
 
Avustralyalı enerji şirketi Lavo, yakıt olarak hidrojen kullanan yeni bir ev tipi enerji depolama sistemi geliştirdi. Lavo’nun geliştirdiği sistem, temiz, yeşil enerji temelli. Evde kurulan güneş ya da rüzgar esaslı enerji sistemlerinden toplanan fazla enerjiyi depolama prensibi üzerine geliştirilen sistem, enerji kesintisinde devreye girip güç sağlıyor.
 
ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜRÜYOR
 
Lavo’nun Green Energy Storage System olarak adlandırdığı dev batarya, teknik açıdan bir elektroliz ünitesi gibi çalışıyor. Green Energy Storage System, sudan ürettiği hidrojeni depolayıp ihtiyaç halinde yakıt hücresi kullanarak elektriğe dönüştürüyor. Lavo yetkilileri, geliştirdikleri bu sistemin, lityum batarya sistemlerinden daha uzun ömürlü olduğunu açıkladı. Şirketin bu tasarımdaki başarısı geleneksel bataryalarda tercih edilen kimyasallar yerine hidrojen gazı kullanıyor olmasına dayanıyor.
 
Pil, nadir dünya elementleri kullanmadığı için de geleneksel tasarımlardan çok daha çevre dostu bir yapıya sahip.
 
PİLİN DEZAVANTAJI
 
Öte yandan pilin bir dezavantajı var: Düşük verimlilik. Verimlilik sorunu hidrojen gazını depolaması ve daha sonrasında elektriğe dönüştürmesi aşamasından kaynaklanıyor. Bu döngünün yarattığı verimlilik yüzde 50’nin üstünde görünse de bu ortalama bir lityum iyon batarya sisteminin altında kaldığı manasını taşıyor. Ayrıca pil, patlama ve yanma gibi tehlikeler barındırıyor. Şirket yetkilileri, meydana gelebilecek bir sızıntının hızlı bir şekilde yayılabileceğine dikkat çekerken, benzin veya doğalgaz gibi geleneksel yakıtlardan çok daha tehlikeli olmadığını da vurguladı.