İlk yerli Sürücüsüz otobüs ABD ve Avrupa yolunda

Yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz otobüs Otonom Atak Electric, kullanıma hazır. Yerli imkanlarla geliştirilen araç, aynı zamanda kendi sınıfında Avrupa ve ABD’nin ilk ‘Seviye 4’ sürücüsüz ve elektrikli otobüsü olma özelliğini taşıyor. Araç, 8 metre sınıfında ilk kez gerçek rotada çalışabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Şubat 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: OSMAN KUVVET

Karsan ve Türk teknoloji şirketi Adastec’in otonom yazılımları ile geliştirilen, Avrupa ve ABD’nin gerçek yol koşullarında kullanıma hazır ilk sürücüsüz otobüsü Otonom Atak Electric, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tanıtıldı. Türk mühendisleri tarafından seri üretime hazır hale getirilen Otonom Atak Electric, aynı zamanda kendi sınıfında Avrupa ve ABD’nin ilk ‘Seviye 4’ sürücüsüz ve elektrikli otobüsü olma özelliğini taşıyor. Türk otomotiv sanayinin kuruluşundan bu yana sektörde yer aldığını ve bugüne tanıklık etmekten duyduğu heyecanı dile getiren Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, şunları söyledi: “Karsan markasıyla Avrupa ve ABD’nin ilk seri üretim sürücüsüz otobüsünü geliştirip ürettik. Cumhurbaşkanımız da sürücüsüz otobüsü yakından inceledi. Böyle ileri teknolojiye sahip bir aracı Türk mühendisleri ile geliştirmek ve üretmek büyük mutluluk. Atılan bu adımlar, Türk otomotiv sanayinin yetkinliğini ve vizyonunu ortaya koyuyor.”

1 MİLYON KM

Karsan, yüzde 100 elektrikle çalışan Jest Electric ve Atak Electric’i uzun süredir Avrupa’dan ABD’ye, dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Şimdiye kadar üretilen elektrikli araçlar Avrupa ve ABD’nin 30 farklı şehrinde 1 milyon kilometre yol yaptı.
Geleceğin sadece elektrikli araçlarda olmadığını, bir sonraki seviye yani otonom araç teknolojilerinin ekosistemin tamamlayıcısı olduğunun farkında olan firma, bu nedenle elektrikli araçlarını, sürücüsüz araçlar için bir ara istasyon olarak planladı.

SINIFINDA İLK

Sürücüsüz araç alanında 5 metrelik küçük boyutlu minibüslerde pilot projeler mevcutken, ABD ve Avrupa’da gerçek otobüs boyutunda sürücüsüz araç yok. Firma, bugün hem ABD hem de Avrupa için 8 metre sınıfında önemli bir ilki temsil edecek Otonom Atak Electric’i kullanıma tamamen hazır şekilde sunacak.

YERLİ TEKNOLOJİ

Avrupa ve ABD’de 8 metre sınıfında ilk kez gerçek rotada çalışabilecek ‘Seviye 4’ otonom özelliklerine sahip otobüs, Karsan’ın yüzde 100 elektrikli modeli Atak Electric üzerinde yapılan çalışmalarla geliştirildi. Otobüsün test, simülasyon ve validasyon çalışmaları bir senede tamamlanarak seri üretime hazır hale getirildi. İlk seri üretim aracı olarak üretilen ve Romanya’ya satışı yapılan Otonom Atak Electric, şubat ayı sonunda teslim edilerek ülkede hizmet vermeye başlayacak.

Seviye 4 Otonom Atak Electric, gücünü BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalardan alan ve 230 kW güce ulaşarak 2500 Nm tork üreten Atak Electric üzerinde tasarlandı. Atak Electric’in 8.3 metrelik boyutu, 52 kişinin üzerinde yolcu kapasitesi ve 300 km’lik menzili, Otonom Atak Electric’i de sınıfında öncü konuma getirdi.

ROMANYA’YA ELEKTRİKLİ OTOBÜS TÜRKİYE’DEN

Karsan geçtiğimiz yıl Romanya’nın Suceava kenti için yapılan elektrikli minibüs ihalesini kazanmasının ardından, sözleşme kapsamında yer alan 10 adet Jest Electric aracını kente teslim etti. Romanya’nın farklı şehirlerinde yollarda olan ve Suceava’da halihazırda 5 adet ‘Jest Electric’ aracı ile hizmet veren Karsan, filosunu 15 adede yükseltti. Söz konusu ihale sözleşmesinde opsiyonel olarak yer alan 7 adet Jest Electric için de sipariş alan firma, bu araçları ise 2021’in ilk çeyreğinde teslim etmeyi hedefliyor.

‘SEVİYE 4 OTONOM’ NE ANLAMA GELİYOR?

Dünyada otomotiv mühendisliğinin çatı örgütleri tarafından belirlenen 6 temel otonom sürüş seviyesi bulunuyor. Bu otonom seviyeleri en düşükten yükseğe; Seviye 0, Seviye 1, Seviye 2, Seviye 3, Seviye 4 ve Seviye 5 şeklinde sıralanıyor. Seviye 4 otonomda, önceden belirlenmiş rotalarda, direksiyonun tüm kontrolü, frenleme ayarı, hızlanma/yavaşlama özellikleri, araç ve yol takibi görevleri, sürücüye gerek kalmadan, akıllı sistemler tarafından kontrol ediliyor. Bu seviyede ayrıca, trafiğin akışına göre karar gerektiren dönme, sinyal verme ve şerit değiştirme gibi eylemler araç tarafından yapılıyor.

TEMSA’NIN ÇEVRECİ OTOBÜSLERİ PRAG’DA

Türk mühendisliğinin ürünü Temsa markalı elektrikli araçların Avrupa çıkarması sürüyor. Sabancı Holding ve PPF Group ortaklığında ilk elektrikli otobüs ihracatını geçtiğimiz aylarda İsveç’e gerçekleştiren firma, bu kez rotayı Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a çevirdi. Bu kapsamda Skoda Transportation bünyesindeki Skoda Elektrik işbirliğiyle Prag Ulaşım Şirketi’nin elektrikli otobüs filo sözleşmesine imza atan Temsa, 14 otobüsten oluşan filoyu bu yılın sonunda teslim edecek. Modern, çevreci ve sürdürülebilir araçlardan oluşan filo, şehrin karbon emisyonunu azaltırken, daha temiz ve yaşanılabilir bir havaya kavuşmasına da katkıda bulunacak. Yaklaşık 207 milyon kron (25 milyon dolar) değerindeki sözleşme, aynı zamanda Temsa’nın kardeş şirketi Skoda ile birlikte gerçekleştireceği ilk elektrikli otobüs teslimatı olacak.