Mobil karbon yakalama tesisi devrede

Danimarka Teknik Üniversitesi’nde ağaçlardan ilham alınarak, mobil karbon yakalama tesisi kuruldu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2021 Pazartesi
AA + -

Biyogaz, başlıca sera gazlar olan metan ve CO2’den oluşur. Isı üretmek için hemen yakılabilir, ancak iki gazı ayırmak da mümkün. Örneğin, metan doğalgaz tedarikinde kullanılabilirken, CO2 genellikle çevreye salınır.
 
Saf CO2, aslında değerli bir kaynak. Bu nedenle araştırmacılar şimdi karbonun nasıl etkili bir şekilde elde edilebileceğini inceliyor.

Hepimizin bildiği üzere ağaçların en karakteristik özelliklerinden biri de gövdelerinin uzunlukları. Bu projede ağaçlardan ilham alınarak CO2, çeşitli katkı maddeleri içeren bir sıvı ile temas ettiği uzun borulardan geçiriliyor. CO2 sıvıyla teması sonrasında tutuluyor, bu işlemin ardından kükürt ve diğer biyogaz kalıntıları olmadan daha saf bir biçimde tekrar elde edilebiliyor. Böylece bir kaynağa, yani yeniden satılabilen veya başka amaçlar için kullanılabilen bir ürüne dönüştürülüyor.
 
ATIK DEĞİL EMTİA
 
Araştırmanın başındaki isim olan Prof. Dr. Philip Fosbøl, “CO2’yi istenmeyen bir atık ürün olarak görmek yerine, onu bir emtia olarak görebiliriz. Günümüzde CO2, gıda ve ilaç endüstrileri de dahil olmak üzere hammadde ve çok çeşitli amaçlarla kullanılıyor” dedi.
 
Prof. Dr. Fosbøl, Danimarka Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde, CO2’nin sentetik havacılık yakıtı üretiminde kullanılıp kullanılamayacağını da araştırdıklarını söyledi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde mobil tesisin farklı bağlamlarda nasıl test edileceğine dair ayrıntılı bir plan da ayrıca hazırlanıyor.