Koronavirüse karşı ‘kentsel güneş’

Güneşten ilhamla tasarlanan özel aydınlatma sistemleri, şehir içi alanları koronavirüse karşı dezenfekte edecek. Hollanda’da geliştirilen ‘kentsel güneş’in, Covid’i yüzde 99.9 oranında etkisiz hale getirdiği belirtiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Mart 2021 Pazartesi
AA + -

AYŞE BAŞAK
 
Covid-19 pandemisi dünyayı etkisi altına aldığından beri tüm gezegenin, devletlerin ve insanlığın bir numaralı gündem maddesi, virüs ve sebep olduğu hastalıkla etkin mücadele edebilmek. Bir yıldan fazla süredir hayatlarımız, hastalıktan korunmaya çalışmak ve tüm önlemleri ciddiyetle uygulamakla geçiyor. Bilim dünyası, insanları virüsten koruyacak yeni yöntemler bulmak ve hayatı normalleştirmek için durmaksızın çalışıyor. Maske ve dezenfektan kullanımını sıkı sıkı tatbik ettiğimiz bu günlerde, şehir içi alanları virüsten arındıracak ve insanların hayatını kolaylaştırıp nispeten normalleştirecek yepyeni bir buluş haberi Hollanda’dan geldi.  
 
UV IŞINLARIYLA ARINMA
 
Daan Roosegaarde ve ekibinin yürüttüğü Studio Roosegaarde, çeşitli bilimsel çalışmaların ışığında tasarladıkları ‘kentsel güneş (urban sun)’ adlı şehir içi aydınlatma görünümündeki buluşlarıyla Covid-19’a karşı mücadelede yeni bir yaklaşım geliştirdi. Tasarımın özü, güneş ışınlarının virüsü öldürmesi prensibine dayanıyor. ‘Urban sun’, ‘kentsel güneş’ diye adlandırılan tasarım, yaydığı UV ışınlarıyla bulunduğu bölgeyi virüsten arındırıyor.  
 
YÜZDE 99.9 ETKİLİ
 
Studio Roosegaarde, ‘kentsel güneş’in koronavirüsü yüzde 99.9 oranında etkisiz hale getirdiğini söylüyor. Tasarımın temelindeki bilimsel yaklaşımın ve geliştirilmesinde kullanılan teknolojinin arkasında, Columbia Üniversitesi ve Hiroshima Üniversitesi bilim insanlarının çalışmaları yer alıyor. Uluslararası Ultraviyole Birliği üyelerinden Profesör Karl Linden, buluşu ilham verici olarak nitelendiriyor. Linden, buluş sayesinde halka açık alanların virüsten arındırılarak daha güvenli hale geleceğini söylüyor.  
 
HALKA AÇIK ALANLARDA KULLANILACAK
 
‘Kentsel güneş’in yayacağı UV frekansı, Studio Roosegaarde tasarımcıları ve araştırmacılarının ortak çalışması ve bilimsel araştırmalar neticesinde belirlendi. Buna göre ‘kentsel güneş’ten, insanlara zarar vermeden mekanı virüsten arındırmak üzere 222 nanometrelik ultraviyole-c ışınlarının yayılmasının yeterli olduğu görüldü. İcadın ışık kaynağının güvenliği, Hollanda Ulusal Meteoroloji Enstitüsü tarafından ölçümlenip kalibre edildi ve gerekli evrensel standart ile sertifikaları aldı. Hollanda, ABD, İtalya ve Japonya’dan bilim insanlarının ve Hollanda Halk Sağlığı ve Toplum Bakanlığı’nın desteğiyle üretilen ‘kentsel güneş’in, halka açık tüm alanlarda, parklar, okullar, kafelerde, kültür-sanat ve spor faaliyeti gerçekleştirilen alanlarda kullanılması planlanıyor.