Kanser teşhisinde yerli PET-BT yolda

TÜBİTAK ve KOSGEB desteği ile yola çıkan Kamlançu, kanser teşhis ve tedavisinde en ileri yöntem olan PET-BT cihazının küçük ölçeklisini geliştirdi. Cihazın alt sistemlerini yerlileştirerek nükleer elektronik ürün imalatına başlayan Kamlançu, sağlıklı dokuların zarar görmemesi için hastaya özel radyoterapi planlama yazılımına da Türkiye imzası attı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi firmalarından Kamlançu Nükleer Sanayi ve Ticaret A.Ş., kanser teşhisinde kullanılan en ileri yöntem olan PET-BT cihazını geliştirdi. Sadece teşhiste değil, tedavinin seyrinin takibinde de en iyi radyolojik test yöntemi PET-BT’nin küçük ölçekli ön prototipi hazır. Cihazın alt sistemlerini de yerlileştiren Kamlançu, kanser tedavisinde kullanılan hastaya özel radyoterapi tedavi yazılımını da ilk kez yerli olarak geliştiriyor. Söz konusu nükleer alt sistemler; savunma, havacılık, uzay gibi birçok stratejik sektör tarafından kullanılıyor. İstanbul Ticaret’in sorularını Kamlançu’nun kurucularından Fizik Yüksek Mühendisi Tevfik Kaplanoğlu cevapladı.
 
GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ
 
Kamlançu’yu tanıtır mısınız?
 
Firmamızı, 2019 yılında eşim Elektronik ve Fizik Mühendisi Cansu Kaplanoğlu ile birlikte TÜBİTAK BİGG ve KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programları ile kurduk. Ulusal ve uluslararası birçok projede görev aldık. Nükleer enstrümantasyon, radyasyona karşı sertleştirilmiş elektronik, parçacık dedektörleri ve yüksek performanslı bilimsel hesaplama alanlarında Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Bilim ve teknolojide ülkemizin öncü olması için çalışıyoruz.
 
Kamlançu ne demek?
 
Orta Asya’dan Türk göçünün başladığı bölgenin adı. Türkiye’nin nükleer teknolojide başlayacağı yeni bir göçe odak olması için seçtik bu ismi.
 
NÜKLEER AR-GE
 
Nükleer göç odağındaki Ar-Ge faaliyetleriniz neler?
 
2018 yılında nükleer teknolojiler geliştirmeye odaklandık. İlk hedefimiz PET-BT sistemi geliştirmek oldu. Şu andaki küçük ölçekli versiyonunda radyofarmasotikler; yani nükleer tıp tetkiklerinde teşhis veya tedavi amaçlı uygulanan radyoaktif ilaçlar ile incelemeler yapılabilir. Türkiye için ilk olan bu ürünün patent çalışması sürüyor. İnsan skalasında bir cihaza dönüştürmemiz istendiğinde üç yılda hastanelerimizde kullanılmak üzere test edilebilir hale gelir.
 
KANSER TANISI YAPIYOR
 
PET-BT sistemi nedir? Nerede kullanılır?
 
PET-BT, gelişmiş onkolojik görüntüleme yöntemine verilen isim. Kanser şüphesi olan dokuların tanımlanması, tanı sonrası yayılımının saptanması ve tedaviye yanıtın belirlenmesi amacıyla kullanılıyor. Anatomik yapının incelenmesinde de kullanılabiliyor. Cihazın BT bölümü; endüstriyel hasarsız muayene çalışmalarında kullanım alanına sahip. Mevcut teknik özellikler ile 15 cm çap ve
25 cm derinlik ebatlarında objelerin görüntüsünü hem uçuş zamanlı PET hem de BT için elde edebiliyoruz.
 
İLERİ DÜZEYDE KNOW-HOW
 
Yerli ilk PET-BT üretme girişimi nasıl gerçekleşti?  
 
Çok pahalı ithal bir ürünü yerlileştirerek ülkemize hizmet etmek için yola çıktık. PET-BT tarafında kullanılan dedektör teknolojilerine, bu teknolojilerin nasıl geliştirileceğine dair ileri düzeyde know-how’a sahibiz. Yazılım, görüntü analizi, elektronik devreler gibi birden fazla disipline de hakimiz. Yerlileşmesi sadece cihaz için değil, yerli nükleer teknolojiler için de çok ciddi kazanımlar getirecek. Devlet üniversiteleri ile işbirliği içindeyiz. İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Suat Özkorucuklu ve Türk-Alman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuba Çonka Yıldız ile birlikte PET-BT alanında yeni Ar-Ge projelerine başlıyoruz. Nükleer bilim temelinde teknoloji üretmek, disiplinler arası çalışmayı gerektiriyor. Bu nedenle işbirliklerimizi kamu kurumları ile yerli ve milli özel sektör kuruluşlarıyla beraber büyütmek istiyoruz.
 
KİLOMETRELERCE UZAĞI GÖRMEK
 
Nükleerde diğer Ar-Ge projeleriniz neler?
 
Nükleer teknolojiler özelinde uzay, savunma, medikal, havacılık gibi alanlarda alt sistem çözümleri geliştiriyor, gereken ekipmanları üretiyoruz. Yerli radyoterapi planlama yazılımı geliştiriyoruz. Nükleer elektronik alt sistemlerin yerli imalatını yapıyoruz. Teknopark İstanbul’daki projemizde, tek foton tespit modülü üzerine çalışıyoruz. Fotonu düşük adetlerde ölçebilmeye yarayan bu modüler yapı, farklı alanlarda kilometrelerce uzak mesafedeki cisimlerin hassas çözünürlükte görüntülenmesine imkân veriyor ve LiDAR uygulamalarında kullanılıyor.
 
YERLİ RADYOTERAPİ PLANLAMA YAZILIMI
 
Tevfik Kaplanoğlu, “Bilgisayar ortamında nükleer ve radyasyonla ilintili senaryoların benzetimini yapıyoruz. Sağlam dokuların zarar görmemesi için yerli radyoterapi planlama yazılımı yapıyoruz. Yazılımın teknoloji olgunluk seviyesini geliştirmek için TÜBİTAK başvurumuzu yaptık” bilgisini verdi.
 
NÜKLEER ELEKTRONİK ÜRÜN İMALATI
 
PET-BT’de kullanılan nükleer elektronik devrelerin yerli imalatını da yaptıklarını dile getiren Kaplanoğlu, şu bilgiyi paylaştı: “Bunları ürettiğimiz PET-BT’de kullandık. Mekanik ve elektronik sistemler, radyoaktif parçacıkları anlamlandıran dedektör sistemlerini yerli olarak üretiyoruz. PET-BT’nin tüm alt sistemlerini pazara sunmayı hedefliyoruz. Sinyali çok yüksek hızla yakalayabilen bu sistemler birçok sektör tarafından kullanılıyor.”
 
RENKTEN KALİTE TESPİTİ
 
İnsan gözünün farkı algılamayacağı dalga boylarındaki renk skalasını 15 nanometre çözünürlükle ölçen bir spektrofotometre ürettiklerini belirten Tevfik Kaplanoğlu, şöyle konuştu: “340-850 nanometre aralığında her türlü renk ölçümünü yapabiliyor. İstenilen ölçüm materyaline göre cihazı özelleştirebiliyoruz. Şu anda çözümün uygulanabileceği firmalar için cihaza, kalite kontrolünü yapacak özellik kazandırıyoruz ve deneme sürecine geçeceğiz.”
 
YÜZDE 50 DAHA AZ MALİYET
 
“Yerlileştirme ile cihaz maliyeti, ithal muadillerine göre ortalama yüzde 50 kadar düşürülebileceği için kullanımı yaygınlaşacak ve ekonomik erişimi mümkün olacak. Hali hazırda bu cihazların her birinin maliyeti milyon dolar seviyesinde olduğundan her sağlık kuruluşunun edinmesi mümkün değil. Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra ihracatını da yapabiliyor olacağız.”