Lens teknolojisi ile telefonlar küçülecek

Lens teknolojisi ile telefonlar küçülecek

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

Telefon kameralarının olağanüstü gelişimini hepimiz deneyimliyoruz. Bu hızlı gelişim, profesyonel kameraların kullanım alanını oldukça daralttı. Kamera arkası görüntülerini paylaşan kimi profesyonel fotoğrafçıların cep telefonu kamerası kullandığını görmek bizi şaşırtmıyor. Akıllı telefon kameraları gelişip rağbet gördükçe telefon üreticileri de rekabeti artırıyor, daha yüksek kaliteli fotoğraflar vaat edebilmek için telefonlara daha fazla lens yerleştirme yarışını sürdürüyorlar. Bu rekabetin sonucunda günümüzde üretilen telefonların çoğu, daha ağır, daha hacimli ve arka kapakları, şık tasarımlarına gölge düşüren üst üste yerleştirilmiş lensler sistemi ile bezenmiş vaziyette.

DAHA HAFİF

Kanada’dan Scope Photonic isimli şirket, tüm bu sorunlara çözüm getirmek için lens sistemini baştan aşağı değiştirecek yeni bir teknoloji geliştirdi. Lens teknolojisini başka bir noktaya taşıyacak bu yeni buluş ile telefonların ağırlığı ve hacimleri ciddi oranda küçüleceği gibi görünüşleri de radikal değişiklikler yaşayabilir.

LENSLER KALKIYOR

Scope Photonic Genel Müdürü Holden Beggs ve ekibi, evlerde ve dükkanların vitrinlerinde görmeye alıştığımız popüler bir teknoloji olan sıvı kristal ekranlarda (LCD) kullanılan sıvılaştırılmış kristal teknolojisini telefon kameralarına adapte ederek, lens sistemine alternatif yeni bir sistem oluşturmanın üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Lens sisteminin yerini dolduracak bu yeni teknoloji sayesinde telefonların arka kapağındaki bir dizi lens ortadan kalkacak ve bu sayede telefonlar hacimsel olarak küçülecek. Bunun yanı sıra akıllı telefonlarda çekim esnasında zoom yapılırken yazılımın çerçeveyi kırparak bozduğu fotoğraf kalitesi sorunu da çözüme kavuşmuş olacak.

Scope Photonic, her türlü görüntü için kayıpsız yakınlaştırma oluşturmayı hedefliyor. Bu da yüksek kaliteli yakın çekim fotoğraflar elde edilebileceği anlamına geliyor.

İLK PROTOTİP TIBBİ CİHAZLARDA

Firma, ilk olarak tıbbi cihazlarda lens teknolojisinin prototipini oluşturacak. Burada elde edilecek tecrübenin hemen ardından yeni lens teknolojisinin üç yıl içinde akıllı telefon kameralarına uyarlanması hedefleniyor.