Görünenin ötesini görmek mümkün olacak

Araştırmacılar, sivil araçlarda kullanılmak üzere LiDAR tabanlı artırılmış gerçeklik ekranı geliştirdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Mayıs 2021 Pazartesi
AA + -

Araştırmacılar, sivil araçlarda kullanılmak üzere LiDAR tabanlı artırılmış gerçeklik ekranı geliştirdi. Evet, ilk bakışta son derece karmaşık gelen bu teknoloji, otomobiller için, günlük hayat için düşünüldü. Sürücünün dikkatini dağıtmadan olası tehlikeleri görebilmesi için nesnelerin ötesini de gösterecek bir buluştan söz ediyoruz.
LiDAR, ‘ışık tespiti ve uzaklık tayini’ anlamına gelen ‘light detection and ranging’ sözcüklerinin kısaltılmış hali.

Teknoloji, kısaca lazer ışınlarını kullanarak, nesneler ile ölçüm aleti arasındaki uzaklığı ölçmeye yarayan bir uzaktan algılama teknolojisi. LiDAR, tarım, arkeoloji ve coğrafya alanlarında yaygın olarak kullanılıyor. Son zamanlarda engel tespiti için otonom araçlarda da denenmekte olan bir teknoloji.

Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Londra Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji, temel olarak LiDAR’a dayanıyor. Yolun ultra yüksek çözünürlüklü holografik temsillerini oluşturmak için LiDAR verileri kullanıyor. Çoğu baş üstü göstergede kullanılan 2D ön cam projeksiyonları yerine doğrudan sürücünün gözlerine ışınlanan üç boyutlu nesneler görüntülemek mümkün olabilecek.

Teknoloji henüz bir otomobilde test edilmemiş olsa da Londra’nın merkezindeki kalabalık bir caddeden toplanan verilere dayanan ilk testler, holografik görüntülerin gerçek konumlarına göre sürücünün görüş alanında göründüğünü ve artırılmış bir gerçeklik yarattığını gösterdi. Bu, özellikle yol işaretleri gibi sürüş güvenliği için önemli nesnelerin büyük ağaçlar veya kamyonların arkasında kaldığı durumlarda yararlı olabilecek. Optik kurulum, gelişmiş algoritmaların yardımıyla birden çok hologram katmanını yansıtabilecek.

Araştırmacılar, şimdi holografik kurulumlarında kullanılan optik bileşenleri bir otomobile sığdırmak için minimize etmeye çalışıyorlar.