Lojistikte maliyeti yüzde 20 düşürdüler

Optiyol, operasyonel verimliliği artıran ve planlamayı hızlandıran yeni nesil rota optimizasyonları yapıyor. Kurumsal birçok firmanın çözüm ortağı olan Optiyol, lojistik maliyetlerini yüzde 20 oranında düşürüyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Haziran 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN
 
Teknopark İstanbul’da yerleşik Optiyol Karar Destek Teknolojileri A.Ş., birçok firmanın yeni nesil rota optimizasyonlarını yapıyor. Horoz Lojistik, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, Tadım, Beymen, Arena Bilgisayar gibi markaların çözüm ortağı olan Optiyol’un (www.optiyol.com) kurucuları Dr. Ozan Gözbaşı ve eşi Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tuba Gözbaşı.
 
TÜRK MÜHENDİSİN BAŞARISI
 
Gözbaşı çifti; Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde lisans, ABD’de Georgia Tech’te de yüksek lisans ve doktora eğitimi aldıktan sonra ABD ve Avustralya’da çeşitli optimizasyon projelerinde algoritma geliştirme mühendisi ve yönetim danışmanı olarak çalıştı. Çift, 2012 yılında tecrübelerini ülkelerine aktarmak üzere Türkiye’ye döndü. Dr. Ozan Gözbaşı’nın, doktora sonrası algoritma mühendisi olarak çalıştığı startup için yazdığı kodlar, halen dünyanın en büyük şirketlerinin stok seviyelerini optimize etmekte kullanılıyor. İstanbul Ticaret’in sorularını, Dr. Ozan Gözbaşı cevapladı.
 
ROTA OPTİMİZASYONU
 
Optiyol nasıl kuruldu?
 
Hızlı tüketim ürünleri sektöründeki global ve yerel büyük markalara, dağıtım ağlarının yeniden yapılandırılması hizmeti veriyorduk. Bu sırada lojistik, e-ticaret gibi sektörlerden, günlük dinamik rota optimizasyonu geliştirmemiz için talepler geliyordu. Klasik rotalama yazılımları, e-ticaret ve son kilometre lojistiğinde yetersiz kalıyordu. Yerli çözümler çok sınırlı, yabancı olanlarsa Türkiye’ye özgü çözümler değildi. Böylece yeni nesil rota optimizasyon yazılımı geliştirmeye karar verdik. Optiyol’u 2015 yılında Özyeğin Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nde kurduk ve ardından Teknopark İstanbul’a taşıdık.
 
SAHANIN SESİNİ DİNLİYOR
 
Optiyol hangi hizmetleri veriyor?
 
Optiyol olarak, dağıtım ağı olan firmalar için stratejik seviyede danışmanlık ve operasyonel seviyede yazılım hizmeti sunuyoruz. Mevcut ya da yeni kurulacak bir dağıtım ağında; depoların yerleri, kapasiteleri ve hizmet alanlarının optimizasyonu, uygun filonun belirlenmesi ve maliyet tahminleri konusunda firmalara özel modellemeler yapıyoruz. Operasyonel tarafta ise günlük değişken taleplere uygun araç sayısının belirlenmesi, yüklerin paylaştırılması, her araç için çok uğraklı rotalarını hangi sırada gerçekleştirmeleri gerektiğini programlıyoruz. Operasyonların en gerçekçi temsili için geniş veri modeli ile tüm kısıtları ve tercihleri algoritmalarımıza entegre ediyoruz. Değişen ihtiyaçlara göre yazılıma yeni yetenekler ve performans ekleyerek; maliyetleri azaltıp, zamanında teslimat ve izlenebilirlik getirip müşteri memnuniyetini artırıyoruz.
 
YAKIT TASARRUFU
 
Maliyetlere etkisi ne kadar?
 
Doğrudan mağaza satışlarından e-ticaret satışlarına geçildiğinde, lojistik maliyetleri 4 kat artıyor. Hizmet seviyesini korurken maliyetleri kontrol altında tutmanın ve azaltmanın yolu iyi bir planlamadan geçiyor. Optiyol’dan yararlanan firmalar yakıttan yüzde 15-25, filo büyüklüğünden de yüzde 5-10 arasında tasarruf ediyor. Filo büyüklüğünden tasarrufu, mevcut araç sayısı ile daha çok müşteriye hizmet vermek olarak düşünebiliriz. Böylece ilave araç yatırımı yapılmasına ihtiyaç kalmıyor.
 
STRATEJİK KARAR DESTEĞİ
 
Diğer hizmetleriniz neler?
 
Dağıtım ağlarını yeniden yapılandırmak isteyenlere, yeni lojistik şirketi kurmayı düşünenlere, birlikte çalışacakları nakliye firmalarını seçecek göndericilere, ihale öncesi doğru fizibilite yapmak isteyen taşıyıcılara; optimizasyon modelleri, gerçekçi simülasyonlar ve uygun karar destek sistemleriyle yardımcı oluyoruz. Bulut bilişim sayesinde hızla büyüyen bu pazardaki tüm firmalara dünya ölçeğinde hizmet verebilme avantajına sahibiz. Lojistik alanında optimizasyon, işin sadece bir parçası. Sektörümüze hizmet veren tüm firmalara entegre hizmetler sunarak işbirlikleri kurmayı hedefliyoruz.
 
FİRMALARA DANIŞMANLIK
 
Büyük müşterileriniz kim?
 
Eczacıbaşı, Horoz Lojistik, Arena Bilgisayar, Tadım, Beymen, Kervan Gıda, şehiriçi ve şehirlerarası nakliye planlamalarında Optiyol’u kullanıyor. Unilever, Philip Morris, Anadolu Efes, Ferrero ve Boyner gibi firmalara da danışmanlık hizmeti verdik.
 
ANLIK KARGO TAKİBİ
 
“Geliştirdiğimiz sürücü uygulamaları ile cep telefonlarına rotaları gönderiyoruz. Sürücüler gitmeleri gereken noktaların listesini görüyorlar, teslimat bilgisini sisteme yüklüyorlar. Kullanıcı, sürücü, müşteri kargo hareketlerini anlık olarak sistemden izleyebiliyor.”
 
HER ÖLÇEKTE MÜŞTERİMİZ VAR
 
“Müşterilerimiz arasında iki aracı olan yumurta dağıtıcısı da var, yüzlerce kamyonu olan şirketler de var. Şirketler yazılımlarımızı kiralayarak kullandıkça ödeme imkânına sahipler. Böylece sağladıkları tasarrufun yüzde 80’i kendilerine kalıyor.”
 
1 MİLYON DOLAR YATIRIM
 
“Aralarında Ford Otosan, Fark Holding, Dinçer Lojistik, Coşkunöz Holding, Arya Kadın Platormu gibi fonların olduğu yatırım turumuz sonlandı. Mayıs sonunda aldığımız yatırım tutarı 1 milyon doları aştı. Böylece ekibimizi büyütüp, yurt dışı pazar çalışmalarımızı hızlandırdık.”
 
İHRACAT BAŞLADI
 
“ABD’nin Kaliforniya eyaletinde online bir market Optiyol’u kullanıyor. Dubai’deki distribütörümüz Optiyol ürünlerini satmaya başladı. Almanya’da lojistik girişimlerini bir yıl boyunca destekleyen Startport’a seçilen 30 startup arasındayız.”
 
PERSONEL SERVİS OPTİMİZASYONU
 
“Personel servisi rota optimizasyonu da yapıyoruz. Yolport’un taşımacılık tecrübesi ile Optiyol’un optimizasyon yeteneklerini bir araya getirerek geliştirdiğimiz servis yazılımı, 1.500 personeli olan bir firma tarafından kullanılmaya başlandı. Vardiyalı çalışan firmaların servis sayısını ve güzergâhlarını belirliyoruz. Yolculuk sürelerini kısaltıp, konforlu bir taşıma sağlıyor ve doluluk oranlarını artırarak maliyetleri düşürüyoruz.”