Yerli pigmentle lambalar elektriksiz yanacak

Light Way, gün ışığı ile kendini 5 dakikada şarj ederek, 12 saat kesintisiz ışık sağlayan bir pigment üretti. Her türlü zemine tutunabilen bu pigment, karanlıkta ışık kaynağı oluşturuyor. Yerli pigment, ani elektrik kesintilerinde kaza olasılığını en aza indiriyor. Uluslararası patenti de alınan ürün, elektriksiz gece lambaları ve aydınlatma armatürleri devrini başlatacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2021 Pazartesi
AA + -

SOYHAN ALPASLAN
 
Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde (Cube Incubation) yerleşik Light Way Kimya ve Enerji Teknolojileri Sanayi Ticaret A. Ş., tamamen yerli ve milli yepyeni bir pigment üretti. Karanlıkta fosfor gibi ışıldayan, 40 yıllık ömre sahip pigmentin adı ‘Light Way-Işıklı Yol’. Uluslararası patenti alınan pigment, firmanın ikinci projesi olan elektriksiz gece lambalarının 12 saat kesintisiz ışımasını sağlayacak. Aydınlatma armatürlerinde de kullanılacak pigment, gün ışığı ile kendini 5 dakikada şarj edebiliyor. Light Way ile kaplanacak her türlü zemin, karanlıkta ışık kaynağı oluşturarak, hem elektrik tasarrufu sağlayacak hem de ani elektrik kesintilerinde kaza olasılığını en aza indirecek.

İstanbul Ticaret’in sorularını Light Way’in kurucu-larından Kimyager Hümeyra Ergin cevapladı.
 
HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK
 
Işıklı Yol (Light Way) projesi nasıl doğdu?
 
Karanlık korkum, gece yarısı yaşadığımız 1999 depremiyle iyice pekişmişti. Ani elektrik kesintilerinde alternatif olabilecek bir ışık kaynağı üreterek hayatımı kolaylaştırmak istiyordum. O günkü takım arkadaşlarımla birlikte fosfor ve reçine karışımları kullanarak küçük prototipler ürettik. Küçük zeminlerde, ev koridorlarında, acil çıkış merdiven çizgileri ve işaret vericiler yaptık. Çalışmalarımızı görenler, projenin hayata geçirilmesi ve ticarileştirilmesi gerektiği yönünde bizi ikna ettiler. 2019 yılında Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’ne başvurduk. Hedefimiz, karanlıkta aydınlık sağlayacak zemin kaplama üretmekti.
 
YEPYENİ BİR PİGMENT
 
Neler ürettiniz?
 
Tükenmek üzere olan fosfor elementi yerine pigment geliştirmek istiyordum. Merkezin laboratuvarlarında yepyeni bir pigment ürettik. Pigmente ve pigmentle uygulama yaptığımız zemin kaplamalara ışıklı yol ‘Light Way’ adını verdik.
 
HEDEF, YENİLEBİLECEK SAFLIK
 
Pigmente kozmetik sektöründen büyük talep geldi. Sağlık Bakanlığı pigmentin oje, far, vücut boyaları ve dövme boyalarında kullanılabilmesi için yenilebilecek saflıkta olmasını istedi. Biz de Light Way’i tümüyle organik bir yapıya dönüştürmek için Arel Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile Ar-Ge çalışmalarına başladık.
 
ULUSLARARASI PATENT
 
Patent aldınız mı?
 
Tamamladığımız iki projemizi de uluslararası patent ile koruma altına aldık. Patent başvuru ücretinde Teknopark İstanbul’dan destek aldık; uluslararası başvuru harçlarımızı TÜBİTAK karşıladı. Elektriksiz gece lambamıza da uluslararası patent aldık. Her iki ürünümüz de uluslararası piyasada büyük ilgi ile karşılandı.
 
KARANLIK KAZALARI ÇOĞALTIR
 
Pigmenti hangi sektörler kullanacak?
 
İnşaattan eğlenceye, sağlıktan savunmaya, şehircilikten turizme, endüstriyel üretimden uzay sanayine kadar hemen her sektörde kullanılabilecek. Deprem, savaş gibi jeneratörlerin devre dışı kaldığı zaman ‘Light Way’, 12 saat boyunca ortamı aydınlatabilecek. Metro, deprem toplanma noktaları, hava alanları, hastaneler gibi kritik alanlarda kullanılması hayati önem arz edecek. Karanlık nedeniyle yaşanan kazalar en aza inecek.
 
SAVUNMA SANAYİ
 
Ürünümüzün, savunma sanayinde çeşitli alanlarda denemeleri sürüyor. Askeri hava alanlarında, silahlarda, uzay araçlarında deneysel çalışmalar başlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile şehir ışığı almayan karanlık noktalardaki bisiklet yollarının
Light Way kullanılarak ışıldaması üzerine çalışıyoruz.  
 
YATIRIMCILARIN İLGİSİ
 
Gece lambası projeniz nedir?
 
Elektriksiz gece lambasının prototipi hazır. 12 saat ışıma sağlayan bu lamba, gün ışığında kendini şarj ederek elektrik kullanımını da azaltacak. Evimizdeki bir avizenin, ışığı kapattığımız anda elektriksiz gece lambasına dönüşmesini hayal etmek bile heyecan verici. Aydınlatma armatürleri üreticileri ile görüşmelerimiz sürüyor. Başta Brezilya ve ABD olmak üzere birçok ülkeden gelen bayilik taleplerini değerlendiriyoruz. Bu proje ile ilgilenen uluslararası yatırımcılar da var.
 
8 MİLYON TL HARCIYORUZ
 
Ne kadarlık elektrik tasarrufu sağlayacak?
 
Türkiye’de konutların yüzde 10’luk kısmı yalnızca gece lambası için yılda 8 milyon TL’lik enerji harcıyor. Bunun önüne geçilerek, hem ülke hem de hane halkı elektrikten tasarruf edecek. Ayrıca aydınlatma armatürlerinde kullanılacak ‘Light Way’ pigmentleri ile istenilen her mekânda kullanılabilecek. Pigmentler, konforlu ve tasarruflu yaşamın vazgeçilmezlerinden olacak.
 
PİGMENTLİ ARMATÜRLER
 
Armatürler ulaşılabilir maliyette olacak mı?
 
100 TL’ye aldığınız herhangi bir armatür yerine; Light Way pigmenti taşıyan bir armatürü 102 TL’ye alabilmek mümkün olacak. Pazardaki armatürlerle arasındaki satış fiyatının bu kadar düşük olacağı ve elektrik kapandığında dahi çevreyi aydınlatmaya devam edecek bir model tasarladık.
 
ESENBOĞA’YI 6 GÜNDE KAPLARIZ
 
“Pigment üretim kapasitemiz çok yüksek. Zemin kaplamada aylık kapasitemiz 1 milyon metrekare. Yani 6 aylık üretim kapasitemiz ile Büyükada’yı, 6 günlük kapasitemizle de Esenboğa Havalimanı’nı kaplayabilecek miktarda pigment üretebiliriz.”
 
ALTIN MADALYA
 
Light Way, 5. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’20) altın madalya aldı. 26 ülkeden gösterilen 519 buluş arasından birincilikle çıkan Light Way’in dünyadaki tanınırlığı hızla artmaya başladı.
 
PİGMENTİN ÖZELLİKLERİ
 
* Isı ve ışık ile 5 dakikada kendi kendini şarj ediyor.
 
* Kesintisiz 12 saat ışıldayabiliyor.
 
* Yaklaşık 40 yıllık ömre sahip.
 
* 10 farklı renkte ışık yayabiliyor.
 
* Mavi ve yeşil arasında art arda geçiş yapabiliyor.
 
* Her türdeki yüzeye tutunabiliyor.
 
* Işık gücü mekana göre ayarlanabiliyor.
 
* Melatonin salgısını engellemiyor.