Geleceğin iletişim otobanı fiber optik altyapı olacak

Geleceğin iletişim otobanı fiber optik altyapı olacak

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Temmuz 2021 Salı
AA + -

Dijital dönüşüm kapsamında konuşulan 5G hizmetleri, akıllı şehirler, akıllı fabrikalar ve nesnelerin interneti (IoT) gibi uygulamalar için bu veri hızlarını destekleyebilecek tek iletişim altyapısı olarak ‘fiber optik çözümler’ gerekiyor.
 
Fiber optik bazlı iletişim, yüzlerce gigabit data iletme kapasitesiyle, diğer kablo türlerinden çok daha yüksek veri hızlarını destekleme yeteneğine sahip. IoT (nesnelerin interneti), akıllı şehirler, endüstri 4.0 uygulamaları gibi daha fazla veri yoğunluğuna olan talep artmaya devam ettikçe, fiber optik iletişim tüm bu yeni hizmetleri etkinleştirmek için en iyi bant genişliğini ve en hızlı servisi sunuyor.
 
Geleceğin iletişim teknolojileri içinde, fiber optik iletişim altyapısının olmazsa olmazlarından biri olduğunu kaydeden Canovate Group CTO’su Kıvanç İlal, şunları söyledi: “Fiber optik altyapı, iletişim, güvenlik, bant genişliği, mesafe ve daha düşük genel maliyet gibi avantajlar sağlıyor. Gündemimizde IoT, endüstri 4.0, akıllı şehir uygulamaları gibi teknolojideki sürekli dönüşen gereksinimleri karşılayabilmesi nedeniyle de en uzun kullanım ömrünü sunuyor. Kullandığımız bakır kablo altyapısı, gelecek 3 – 4 yılda akıllı şehirler, IoT gibi yeni uygulamaları desteklemediği için yetersiz kalacak ve bu sistemlerin yeniden fiber optik altyapı ile yenilenmesi ihtiyacı doğacak. Geleceğin iletişim otobanı olan fiber optik altyapı, ülkemiz için stratejik yatırımlar arasında. Canovate Group olarak, fiber optik alanında uçtan uca çözüm üreten dünyada ilk 10 firmanın arasındayız. Bu kapsamda operatörlerin transmisyon bölümlerinde kullanılan yüksek kapasiteli optik dağıtım çatılarından, harici tip dağıtım kabinetlerine ve bina içi fiber dağıtım kutularına uzanan son geniş bir ürün gamımız bulunuyor. İç pazardaki lider tüm operatörlere yerli olarak üretilen söz konusu ürünlerimizi uzun yıllardır sağlamaktayız. Yurtdışında ise, 40’ın üzerinde operatör ürünlerimizi kullanıyor. Bunlar arasında, Vodafone, Verizon, Claro, Deutsche Telecom, Etisalat gibi global büyük operatörleri söyleyebiliriz.”
 
FİBER EN YÜKSEK VERİ HIZINI EN EKONOMİK ŞEKİLDE SAĞLIYOR
 
Canovate Group CTO’su Kıvanç İlal, konuşmasına şöyle devam etti: “Fiber To The Desk’’ (çalışma masasına kadar fiber) kavramı, fiber optik network alt yapının, doğrudan kullanıcı masasına kadar taşınması anlamına geliyor. Fiber optik altyapı, iş merkezleri, plazalar, akıllı fabrikalar, hastaneler, üniversiteler ve yüksek yoğunlukta kullanıcısı olan tüm işletmeler için en yüksek veri hızını, en ekonomik şekilde sağlayan teknolojidir. Dünyada bilindiği gibi Güney Kore, Japonya, Singapur gibi ülkelerde fiberin oranı yüzde 90’ları buldu. Dünya ortalamasının üzerinde olan ülkemizde, evlere kadar fiber uygulaması yüzde 8-9 civarında ve bu alanda yapılacak yatırımlar önümüzdeki süreçte daha da hız kazanacak. Nitekim, pandemi nedeniyle artan, e-ticaret, online eğitim, sanal toplantılar gibi uygulamalar, fiber optik altyapı yatırımlarının ne kadar hayati ve stratejik bir süreç olduğunu bir kez daha gösterdi.”
 
GÜVENLİKTE DE FİBER OPTİK ALTYAPI EN GÜVENLİ SEÇENEK
 
Fiber optik altyapının, veri güvenliğindeki öneminin altını çizen Kıvanç İlal, “Fiber optik altyapılar, veri güvenliği ve siber güvenlik için son derece zaruri. Bakanlıklar, güvenlik kurumları, finansal işletmeler gibi kurum ve kuruluşlar için fiber optik altyapılar hayati şekilde önem taşıyor. Ayrıca, şuan yoğun olarak kullanımda olan bakır kablolar, dinlemeye ve verilerin çalınmasına açık bir iletim kanalı olduğu için yakın gelecekte hızla uygulamadan çıkarılacak. Aynı zamanda, fiber optik altyapılar, yüksek seviyede enerjiye ihtiyaç duyan aktif cihaz sayısını düşürdüğü ve bakım kolaylığı sağladığı için yüzde 20-30 oranında maliyet avantajı da sağlıyor ve enerji kullanımını azalttığı için çevre dostu bir teknoloji” diye konuştu.