Sensörlü halılarla sağlıklı hayatlar

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mühendisleri, akıllı halı üretti. Yapay zeka laboratuvarında geliştirilen ve 9 binden fazla sensörle donatılan halı ile insanların hareketleri kamera kullanılmadan takip edilebilecek. Sistem; sağlık hizmetleri, akıllı evler ve üç boyutlu oyunlarda da kullanılabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK
 
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mühendisleri, ünlü masal kahramanı Alaaddin’in halısı gibi uçmasa da oldukça akıllı bir halı sistemi tasarladı. Yapay zeka laboratuvarında geliştirilen, sensörler ile donatılmış bu akıllı halı marifetiyle insanların zemin üzerindeki hareketleri kamera kullanılmaksızın algılanabiliyor. Kişiselleştirilmiş ve otonom özelliklere sahip bu zemin sistemi, sağlık hizmetleri, akıllı evler ve üç boyutlu oyunlar gibi alanların geliştirilmesinde kullanılabilecek.
 
KAMERA ENDİŞESİ
 
Günlük aktivitelerimizin çoğu zeminle fiziksel teması içerir; yürümek, ev işlerini halletmek, ofiste bir masadan diğerine gitmek, egzersiz yapmak veya yere uzanıp bir şeyler izlemek ya da dinlenmek gibi. Bu etkileşimler, insanların hareketlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olan çok sayıda bilgi içerir. Önceki araştırmalar, RGB kameraların veya giyilebilir çok yönlü kameraların hatta artık eski teknoloji denilebilecek kullanıma hazır web kameralarından yararlanıyorlardı. Ancak kameraların donmaları, veri aktarımındaki sıkıntılar ve kamera kullanmanın verdiği kaçınılmaz mahremiyet endişeleri, bu tarz sistemlerin en büyük dezavantajlarıydı.
 
3D POZU İÇİN
 
Yeni geliştirilen akıllı halı sisteminin örneklem aldığı veri kümesini oluşturmak ve 3D pozu oluşturmak için kişinin halıya çıkması, ardından da bir eylem yapması yeterli oluyor. Sistemin derin sinir ağı, yalnızca dokunsal bilgileri kullanarak, kişinin o an ne yaptığını tespit edebiliyor. Mesela spor yapıyorsa, mekik, esneme veya başka bir fiziksel hareket yapıp yapmadığını belirleyebiliyor.
 
Sistem şimdilik tek bir kişiyi tanımlayabiliyor. Bilim adamları, birden fazla kişiyi ayrı ayrı tanımlayabilmek için de ölçümleri geliştirmek istiyorlar. Bu sayede iki kişinin halıda örneğin dans ederken yaptıkları tüm hareketleri tanımlamak mümkün olabilecek.
 
FİLM VE İLETKEN İPLİK
 
Düşük maliyetli ve ölçeklenebilir olan halı, basınca duyarlı film ve iletken iplikten yapılmış. Ortalama boyutlardaki bir halı içinde 9 binden fazla sensör bulunuyor.
 
NERELERDE KULLANILACAK?
 
Akıllı halıdan nasıl istifade edilmesi planlanıyor? Araştırma ekibinden Yiyue Luo, “Yüksek sağlık riski olan bireyler için düşme tespiti, rehabilitasyon tedavisinin takibi gibi sağlık izleme alanında sistemi sorunsuzca kullanmak mümkün olacak. Halıyı egzersiz amaçlı kullanmayı düşünebilirsiniz. Yalnızca dokunsal bilgilere dayanarak aktiviteyi tanıyabilir, tekrar sayısını takip edebilir ve yakılan kalori miktarını hesaplayabilirsiniz” diyor.