Yerli ve milli uçaksavar seri üretime geçiyor

Dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden Samsun Yurt Savunma (SYS), ‘yerli ve milli uçaksavar’ olarak anılan 12.7 mm M2 ağır makineli tüfeğin bu ay seri üretimine geçmeyi planlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Ağustos 2021 Salı
AA + -

Dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden Samsun Yurt Savunma (SYS), ‘yerli ve milli uçaksavar’ olarak anılan 12.7 mm M2 ağır makineli tüfeğin bu ay seri üretimine geçmeyi planlıyor.

Yerli ve milli uçaksavar, 17-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’21) ilk kez ziyaretçilere tanıtılacak.

M2 12.7 mm ağır makineli tüfek üretimi için 2012 yılından bu yana devam eden Ar-Ge çalışmaları, testleri ve yatırımlarını tamamladıklarını belirten Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, “Bu ay seri üretime geçmeyi planlıyoruz. Dünyanın en dayanıklı ve en yüksek performanslı M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeğini üretmeyi başardık. İlk etapta, yılda 1.500 adet CANiK M2 QCB’yi seri olarak üretmeyi, daha sonra ise bu kapasiteyi her yıl bin adet artırmayı planlıyoruz” dedi.

Yerli uçaksavar için şimdiden birçok ülkeden 1000’in üzerinde ön sipariş almaya başladıklarını söyleyen Aral, şu bilgileri paylaştı: “Özellikle Afrika ve Güney Doğu Asya ülkelerinde, bu silahın çok büyük bir pazarı bulunuyor. Bununla birlikte, dünyada bu silahı üretebilen sadece 4 firma var. 5’incisi bir Türk firması olacağı için gururluyuz. Uluslararası üreticilerin, bu silahın farklı ülkelere satışı için ihracat lisansı almaları, en az 90 gün sürüyor. Biz sipariş aldıktan 45 gün sonra teslimat yapabileceğiz. Pek çok ülke, M2 12.7 mm ağır makineli tüfeklerin kabul testleri için ABD tarafından tanımlanan T.O.P. standardını uyguluyor. CANiK’in üreteceği M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfekler, T.O.P. standardını kolaylıkla karşıladığı için ihracat potansiyeli çok yüksek olacak.”