Liseliler TEKNOFEST başarı kürsüsünde

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen TEKNOFEST’te, 35 alanda teknoloji yarışması yapıldı. İlkokuldan üniversiteye her seviyeden öğrencinin yarışma ve proje sergileme imkanı bulduğu festivalde liseliler, üniversitelilerle yarıştı. Bazı yarışmalarda lise takımları, büyükleriyle birlikte kürsüde yer almayı başardı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Ekim 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN
 
TEKNOFEST’te, havacılık gösterilerinin yanı sıra teknoloji yarışmalarının finalleri de oldukça ilgi çekti. 35 dalda yapılan yarışmalarda her yaş grubundan öğrenciler becerilerini sergiledi. Bu yarışmaların bazıları lise kategorisi için düzenlenirken, bu kapsama girmeyen bazı yarışmalarda, lise öğrencilerinin kurduğu takımlar, üniversiteli abileri ve ablalarıyla birlikte kürsüye çıkma başarısı gösterdi.
 
Yarışmalarda İnsansız Su Altı Sistemleri temel kategoride Cağaloğlu Anadolu Lisesi birinci oldu. Roket Yarışması da festivalin en çekişmeli alanlarının başında geldi. Orta İrtifa’da Samsun Üniversitesi öğrencilerinin birinci olduğu yarışmada, üçüncülük kürsüsünde bir lise takımı Gökova Roket yer aldı.
 
Hem adrenalin hem kontrol becerilerinin en üst seviyede olduğu yarışmalardan biri de Savaşan İHA Yarışması döner kanat kategorisi oldu. Burada mansiyon ödülü alan Bursa Teknik ve Bilkent’ten üniversiteli takımların arasında bir fen lisesi (Akçaabat Fen) takımı yer aldı. Yüksek teknolojili ürünlerle birlikte önemi artan bir alanda kabiliyetli öğrencileri yarıştıran Türkçe Doğal Dil İşleme alanında da Koç Üniversitesi ve İTÜ takımları arasında ikincilik kürsüsünde bir fen lisesi (Pınar Koleji Fen Lisesi) öğrencileri yer aldı.
 
400 METREKARELİK STANDI İTO LİSELERİ TASARLADI
 
Atatürk Havalimanı’ndaki festivalde bazı kurumların çadırları ve standlar meslek liseleri tarafından yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) standı da meslek liselerinin ürünüydü. TEKNOFEST MEB standı, tasarım, grafik ve sunum boyutlarıyla Hayriye Duruk MTAL, Gaziosmanpaşa MTAL ve Zeytinburnu İTO MTAL ortaklığında hazırlandı. Festivalin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan 400 metrekarelik standın grafik tasarımını, cephe giydirme, ledbox aydınlatma ve promosyon baskılarını İstanbul Ticaret Odası’nın hamilik yaptığı okullardan Zeytinburnu İTO MTAL gerçekleştirdi.

Hamilik kapsamındaki bir diğer okul olan Zeytinburnu MTAL öğrencilerinin ‘maske tanıyan robotu’ büyük ilgi gördü. Yine MEB standı dahilinde Büyükçekmece Hayriye Duruk MTAL öğrencileri, lezzet atölyesi ile yiyecek-içecek alanında öğrendiklerini yoğun ortamda tecrübe etme şansı buldu.
 
İTO’nun, protokol kapsamında hamilik yaptığı okullardan biri olan Nişantaşı Rüştü Uzel MTAL de TEKNOFEST’te yer aldı. Okulun Moda Tasarım Teknolojisi Alanı öğretmen ve öğrencilerinin geliştirdiği ‘Fibermay’ suda batmayan mayo projesinin sergilendiği masa da festivalin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından biri oldu.
 
SİBER AKINCILARA BÜYÜK İLGİ
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) standında baş köşede, Teknopark İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi yer aldı. Geçtiğimiz yıl açılan ve Türkiye’nin ilk ‘siber güvenlik lisesi’ olan okulun öğrencileri, yazılımlarını tanıttı.
 
GELECEĞİN BÜYÜKLERİYLE SOHBET
 
TEKNOFEST’teki MEB standının ziyaretçisi hiç eksik olmadı. Sanayicilerin kümelendiği SAHA İstanbul’un ve Türkiye Teknoloji Takımı’nın Başkanı Haluk Bayraktar’ın ziyareti, geleceğin büyükleri için gurur kaynağı oldu.