Kas yaralanmalarını sensörler teşhis edecek

Araştırmacı Nan-Wei Gong, kas yaralanmalarının teşhis ve tedavisinde daha iyi sonuçlar elde etmeyi sağlayacak giyilebilir bir sensör sistemi tasarladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2021 Salı
AA + -

Araştırmacı Nan-Wei Gong, kas yaralanmalarının teşhis ve tedavisinde daha iyi sonuçlar elde etmeyi sağlayacak giyilebilir bir sensör sistemi tasarladı. Kas yaralanması için yapılan muayenede genellikle hekim, ellerini yaralı bölgeye koyar ve hastadan 1’den 10’a kadar bir skala kullanarak ağrıyı tanımlamasını ister. Bu, çok nicel bir yöntemdir. Ne yazık ki, bilimin elinde bu konuda teknik ve somut bir ölçüm yöntemi yok. Gong’un geliştirdiği Figur8 sistemi, kas-kemik yaralanmalarına somut veri odaklı bir yaklaşım getirmeyi hedefliyor. Sistem, yaralanmaların ciddiyetini belirlemek ve doktorların tedavi planları oluşturmasına yardım etmek üzere tasarlanan, bunların ardından da iyileşmeyi ölçmek için vücut hareketini ve kas aktivitesini takip edebilen sensör tabanlı bir buluş. Yani Figur8, kas-iskelet sistemi teşhis sensörü.

HIZLI KURULUM

Figur8, yapay zeka odaklı tahmin modellerini geliştirecek verileri toplamak için şimdilik sadece sağlık kliniklerinde aktif. Mucit Gong, Figur8 sisteminin daha uzun vadede evde bakım hizmetini geliştirip ilerletebileceğine inanıyor. Gong, “Vizyonumuz, hastaların doktorlarıyla birlikte kullanabilecekleri bir teşhis aracı oluşturmak. Evde bile kolayca kullanılabilecek bu sistem ile gelecekte hastane ziyaretlerini azaltabiliriz” diyor. Gong, Figur8’i kurmanın geleneksel sistemleri kurmaktan daha hızlı olduğunu söylüyor. Tüm vücut değerlendirmesi için kullanıcıların vücutlarına 7 sensör bağlanıyor.

EVDE ERİŞİM

Belirli bir kas grubunu veya eklemi değerlendirmek için ise sistem sadece bir veya iki sensörle çalışabiliyor. Sensörler, kullanıcıların fiziksel bir muayeneye benzer bir dizi hareket için yönlendiren bir mobil uygulamaya veri gönderiyor. Sistem, kasılmaları ve diğer kas aktivitelerini ölçmek için küçük kas hareketlerini takip ediyor. Bunun için de yüzey mekanomyografisi adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Daha sonra, sağlıklı bir kişinin kas-iskelet sistemi performansı ile kullanıcının performansı arasındaki farklılıkları gösteren bir rapor otomatik olarak oluşturuluyor. Gong, “Rapor, kas kasılması ve kalitesi ile hareket aralığındaki anormallikleri anlamamıza ve ilerlemeyi takip etmemize olanak tanıyor. Bu ürünün gelecek neslinin vizyonu, herkesin buna evde erişmesine izin vermektir” diyor.