Yeni dünyanın yeni mesleği: Veri bilimcisi

Ülkelerin en önemli gündemini, verilerin güvenliği, işlenmesi ve güvenle saklanması oluşturuyor. Yakın geleceğin yeni mesleklerinden kabul edilen veri bilimi ise teknoloji dolu kariyere açılan yeni bir kapı olarak değerlendiriliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2021 Pazartesi
AA + -

AYŞE BAŞAK
 
Veri bilimcisi, teknoloji firmalarının son 10 yılda karmaşık analitik görevleri yerine getirecek insanları bulmaya çalışırken birdenbire oluşan yeni bir meslek. Mesleğin sınırları hâlâ çok flu olduğu için net bir görev tanımı da halen yok. Fakat teknoloji dünyasının en önemli iş pozisyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Bugün dünyanın belli başlı ülkelerinin en önemli gündemini, verilerin güvenliği, işlenmesi ve güvenle saklanması oluşturuyor. Veri bilimcileri, bu yüzden çok önemli ve yakın gelecekte daha da önemli hale gelecek. İyi bir veri bilimcisi, veri yığınları içinde farkedilmesi zor değerli verilere ulaşabilmesi, verileri anlayıp, başarıyla işleyebilmesi ile fark yaratıyor. Çünkü bunları yapabilen veri bilimcilerine sahip şirketler ve ülkeler, rakiplerine kolaylıkla çeşitli alanlarda üstünlük sağlayabiliyor.
 
YÜZDE 37 BÜYÜME
 
İngiliz işe alım firması PageGroup, veri bilimi çalışanları için şirketlerin yıllık 60 bin-150 bin Euro arasında değişen maaşlar belirlediğini vurgularken, iş unvanının çok çeşitli disiplinleri ve sorumlulukları kapsadığına dikkat çekiyor. LinkedIn tarafından ABD’de yeni doğan iş pozisyonlarına ilişkin 2020 raporu, veri bilimi açık pozisyonlarının yılda yüzde 37 oranında büyüdüğünü gösteriyor.
 
TEKNOLOJİ DOLU KARİYER
 
Mesleğin içindeki isimlerden biri olan Edward Green için veri bilimi yolculuğu, 15 yaşında başladı. Karmaşık bir tıbbi sorun için 2.5 yıl boyunca Londra’daki Great Ormond Street Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada veri bilimi ile ilgili çalışmalara odaklandı. Çoğumuz böyle bir çileyi unutmayı tercih ederiz. Ancak Green, bunu teknoloji dolu bir kariyere açılan yeni bir kapı olarak hatırlıyor.
 
Green, “İlk ameliyatımı olduğum gün iPad’in piyasaya çıktığı gündü” diyor. Green, ilerleyen günlerde hastanenin hasta konseyine katıldı ve hastalara gösterilebilmesi için tıbbi verileri bir iPad’de topladı. Sonrasında başka şirketlerde çok büyük miktarda veriyi idare etmeye başladı. Kendisine meslek seçmek isteyenler, yeni bir alana yönelme arayışında olanlar, önümüzdeki yılların en çok tercih edilen çalışanlarından olmak istiyorlarsa veri bilimine yönelebilirler.
 
ŞİRKETLERE GİRDİ SAĞLAYACAK
 
İşin başında sıkıcı ve tekdüze bir görev olarak görülen veri bilimi, artık yaratıcı, verileri çok yönlü ele alabilecek insanları arıyor. Deneyimli veri bilimcilerinin ifade ettiği gibi bu mesleği icra edenler, verileri, şirketlere önemli bir şey söyleyecek, girdi sağlayacak şekilde okuyabilmeli ve sadece kaba verilerle sınırlı kalmamalı ve özellikle görselleştirme araçlarını kullanarak verinin anlaşılmasını kolaylaştırabilmeli.