Dev rüzgar türbinleri yapılıyor

Dev rüzgar türbinleri yapılıyor

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2021 Pazartesi
AA + -

Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas, önümüzdeki yıl ortalama 13 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji sağlayabilen 15 megavatlık (MW) devasa bir rüzgar türbini prototipi inşa edecek. Dünyadaki en büyük türbin olması planlanan rüzgar türbini, gitgide büyüyen türbinlerin muhtemelen sonuncu ‘en büyüğü’ olmayacak. Çinli firma MingYang, çok yakın zamanda 16 MW’lık daha da güçlü bir cihazı hayata geçirmeye yönelik planlarını duyurdu. Gelişme hızını anlatmak için sadece dört yıl önce, bir açık deniz türbininin maksimum kapasitesinin 8 MW olduğunu belirtmek yetecektir.
 
20 YIL SONRA
 
Vestas’ın Strateji Başkanı Aurélie Nasse, büyüyen türbinlerin yapılması ile daha büyük limanlara ve devasa türbin bileşenlerini açık denizlere taşımak için gerekli ekipman ve kurulum gemilerine duyulan ihtiyaca dikkat çekiyor. Nasse, bu yatırımların şirketlerin kârlılığını azalttığını ama yine de rüzgar endüstrisinin sınırları zorlama konusundaki istekliliğinin durmadığını ekliyor. Bundan 20 yıl sonra 15 MW’lık türbinlerin ‘ortalama’ olarak görüleceği tahmin ediliyor.
 
115.5 METRELİK KANAT
 
Vestas’ın 15 MW’lık türbinindeki her bir kanat 115.5 metre uzunluğunda. Bu rakam, Londra’nın Center Point Kule’sinden daha yüksek. Türbinin kendisi 236 metre rotor çapına sahip. Şehrimizden bir örnekle bakacak olursak İstanbul’un en yüksek binası olan Skyland, 293 metre yüksekliğinde. Peki, bu yapıların büyümesinin bir sınırı var mı?
 
Durham Üniversitesi’nden Simon Hogg, “Kimse henüz bu sayıyı koymamış olsa da, fiziksel bir sınır olmalı. Fiziksel sınıra ulaşmadan önce bu devasa makinaları yerleştirmenin ve bakımını yapmanın mümkün olmayacağını düşünüyoruz” diyor. Her ne kadar çevreci bir enerji olarak kabul edilse de rüzgar türbinlerinin vahşi yaşam üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu açık. Türbinlerinin kümülatif çevresel etkileri ve denizlerin bu konudaki kapasitesi hakkında hâlâ hesap edilmemiş çok fazla problem var.