52 patentli startup ile Teknopark İstanbul gelişen en iyi teknoloji bölgesi

Teknopark İstanbul, ‘Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde birincilik ödülüne lâyık görüldü. Teknopark İstanbul, ayrıca 52 patentli startup ile en fazla patent sahibi girişimciye ev sahipliği yapan teknopark unvanını aldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2021 Pazartesi
AA + -

Savunma Sanayii Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası tarafından kurulan Teknopark İstanbul, başarılarıyla gururlandırıyor.
 
2020 PERFORMANS ENDEKSİ
 
Teknopark İstanbul, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) 2020 Yılı Performans Endeksi’nde, 5-10 yaş aralığında gelişmekte olan TGB’ler arasında birincilik ödülüne lâyık görüldü. Ödül, Bilişim Vadisi’nde düzenlenen 8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde açıklandı. Zirve kapsamında Ar-Ge ve tasarım merkezleri için 10 kategoride 30, teknoparklar için de 4 kategoride 12 olmak üzere toplamda 42 ödül sahiplerini buldu. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2020 yılı Performans Endeksi sonuçlarına göre, 5-10 yaş aralığında gelişmekte olan TGB’ler arasında Teknopark İstanbul ile İstanbul Teknokent TGB ve Ege Teknopark TGB ilk üçte sıralandı.
 
EN FAZLA PATENTLİ GİRİŞİMCİ
 
Öte yandan, Patent Effect raporuna göre Teknopark İstanbul, 2020 yılı sonunda 52 patentli startup ile en fazla patent sahibi girişimciye ev sahipliği yapan teknopark oldu. Rapora göre, 630 patentli startup firmanın 490’ı (yüzde 78) teknoparklarda faaliyet gösteriyor. En az 1 patent/faydalı model başvurusu ve tescili olan, 2010 ve sonrasında kurulmuş startuplara ev sahipliği yapan teknoparklar analiz edildiğinde de Teknopark İstanbul, birinci sırada yer alıyor.
 
260’TAN FAZLA MARKA
 
Teknopark İstanbul;
 
* 384 firma
 
* 2.468 proje
 
* 7.341 Ar-Ge mühendisi
 
* 260’tan fazla marka ve patent ile Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkı sağlıyor.