TEKNOFEST 2022 başvuruları başladı

TEKNOFEST teknoloji festivali, bu yıl 39’u ana yarışma olmak üzere 97 farklı kategoride düzenlenecek. Festivale; ilkokul, lisansüstü ve mezun seviyesi dahil tüm gençler, 28 Şubat’a kadar online olarak başvurabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 17 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

Gençleri hayallerine uçuran dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST için başvurular başladı. Bu yıl 5’incisi düzenlenecek festivale, ilkokuldan lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce genç, 28 Şubat’a kadar online olarak başvuru yapabilecek.
 
Rotasını Karadeniz’e çeviren TEKNOFEST, her yıl yüzbinlerce gencin başvuruda bulunduğu Türkiye’nin en büyük para ödüllü teknoloji yarışmalarını, bu yıl 39’u ana yarışma olmak üzere 97 farklı kategoride gerçekleştirecek. Milli Teknoloji Hamlesi sloganıyla yanan meşaleyi teknoloji ve bilimle buluşturacak gençler için yarışma başvuruları açılırken, görkemli festivalde yer almak ve teknoloji yarışmalarında kıyasıya mücadele etmek isteyenler, 28 Şubat’a kadar www.teknofest.org adresi üzerinden online olarak başvuru yapabilecek.
 
Türkiye’nin dört bir yanında, geleceğin teknolojilerini üreten gençleri bir araya getiren TEKNOFEST, gençlerin enerjisiyle büyümeye devam ediyor. Geçen yıl Türkiye’nin 81 ilinden ve 111 ülkeden 44 bin 912 takım ile 200 binden fazla gencin başvuruda bulunduğu ve başvurular arasından 13 bin finalistin belirlendiği yarışmalarda, 12 milyon liralık malzeme desteğinin yanı sıra toplamda 5 milyon TL ödül verildi.
 
YENİ YARIŞ DALLARI
 
Roketten otonom sistemlere, tarımdan su altı sistemlerine, insansız hava araçlarından yapay zekaya kadar teknolojinin her alanında düzenlenen yarışmalar, TEKNOFEST’te gerçekleştiriliyor. 2021 yılından farklı olarak bu yıl Hyperloop Geliştirme Yarışması, Dikey İnişli Roket Yarışması, Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması ve Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmaları ilk kez düzenleniyor.
 
6 MİLYON TL ÖDÜL
 
Yarışmalar, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri seviye ile mezun seviyesi dahil tüm gençlerin katılımına açık olarak gerçekleştiriliyor. Yarışmalarda, gençlerin milli teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılması hedefleniyor.

Bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara, bu yıl da malzeme desteği sağlanacak. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara ayrıca 6 milyon TL’nin üzerinde ödül verilecek.
 
TEKNOFEST, SAMSUN’DA
 
Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, yarışmalara katılan gençlere Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarına düzenlenen teknik gezilere katılma ve alanında uzman kişilerle tanışarak ‘network’ kazanma fırsatı sağlıyor. Projelerini hayata geçirebilmeleri için malzeme desteğinin yanı sıra finalistlere eğitim kampı, ulaşım ve konaklama desteği de veriliyor. Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj yapma imkanı da sunan TEKNOFEST, gençlere parlak bir geleceğin kapılarını açıyor.
 
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Milli Mücadele’nin başladığı şehir Samsun’da, Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek. Samsun merkezli olarak Karadeniz’de gerçekleşecek olan TEKNOFEST 2022 heyecanına ortak olmak için https://teknofest.org/tr/competitions/ adresinden başvurmak gerekiyor.