Gelecek 10 yılda gençleri yepyeni bir dünya bekliyor

Gelecek 10 yılda gençleri yepyeni bir dünya bekliyor

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Ocak 2022 Salı
AA + -

Teknolojide ve dijital dünyada hızlı değişim ve dönüşüm yaşanırken, önümüzdeki beş ya da 10 yıl içinde gençleri de yepyeni bir dünyanın beklediği kaydediliyor. Öyle ki, gelecekte bugünün iş dünyasından çok daha farklı iş hayatının onları beklediği belirtiliyor.
 
“Bugün bin iş varsa, gelecekte 50 bin, 100 bin yeni iş dalı olabilir” diyen Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, bu işlerin büyük bir kısmının teknoloji odaklı olacağını kaydetti.
 
Bugünkü gençlerin bu dönüşümün merkezinde olduğunu ifade eden Önder; eğitimleri, bilgileri, tutkuları, çalışkanlıkları, etik ve ahlaki değerleri ile organizasyon yetenekleri olan gençlerin, geleceği inşa edecek iş ve bilim insanlarını oluşturacağını söyledi.
 
Bugün yazılım, bilişim, matematik, endüstri ve inşaat gibi dallardan mezun olan gençlerin bilişim sektöründe çalışmayı istediğini kaydeden Önder, şunları söyledi. “Her sektörün kendine ait, bilişimci insan kaynağına ihtiyacı var. Zira, kodlamayı bilmek kadar, işi bilmek de önemli. Bazen, işi bilme yeteneği, kodlamayı bilmenin de üzerinde olabilir. Buradan, lisede okuyan genç arkadaşlarıma, kendilerini gerek mesleki, gerek organizasyon yeteneği, gerek etik ve ahlaki değerler, gerek psikoloji ve sosyoloji bilgisi gibi geniş bir çerçevede yetiştirmelerini tavsiye ediyorum. Lise çağlarında başlayan başarı hikayeleri, üniversite dönemlerinde de devam ettiğinde, üniversitenin 3. ve 4. sınıflarında kendilerine iş dünyasından teklif gelmeye başlayacak. Çok yönlü yetişen çocuklarımız hem ülkemizin hem dünyanın lider insanları arasında olacak.”