Akıllı tekstilden esnek ekran üretildi

Cep telefonu ekranı işlevlerini bütünüyle yerine getirebilen, kumaştan dokunmuş 46 inç büyüklüğünde akıllı bir ‘tekstil’ ekran üretildi. Bu buluşla, çok yakın gelecekte aynı zamanda televizyon olan perdeler, enerji depolayabilen halılar ve kendi kendine çalışan giysiler görebileceğiz.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Mart 2022 Pazartesi
AA + -

AYŞE BAŞAK
 
Bilim insanları, cep telefonu ekranı işlevlerini bütünüyle yerine getirebilen, kumaştan dokunmuş 46 inç büyüklüğünde akıllı bir ‘tekstil’ ekran üretti.
 
Cambridge Üniversitesi tarafından yönetilen araştırma kapsamında elde edilen başarılı sonuçlar, günümüzde bilim kurgu gibi görünen uygulamaların artık hayal olmadığını gösteriyor. Bir akıllı ekranın tüm fonksiyonları, tekstil bazlı endüstriyel süreçler ile üretilen liflere ve ipliklere doğrudan yerleştirildi. Bu buluş ne mi ifade ediyor? Çok yakın gelecekte aynı zamanda televizyon olan perdeler, enerji depolayabilen halılar ve kendi kendine çalışan giysiler görebileceğiz.
 
GÜVENİLİR VE DAYANIKLI
 
Akıllı tekstillerin geliştirilmesinde bir süredir önemli adımlar atılmasına rağmen işlevsellikleri, boyutları ve şekilleri sınırlı kalıyordu. Araştırma ekibi, teknolojiyi dokumayla uyumlu hale getirmek için her bir fiber bileşeni, tekstil üretim ekipmanlarında kullanabilmek için yeterince esnemeye dayanabilecek, böylece farklı şekiller alabilecek malzemelerle kapladı. Ekip, ayrıca bazı fiber bazlı bileşenleri de güvenilirliklerini ve dayanıklılıklarını artırmak için kaplama yoluna gitti. Son aşamada ise iletken yapıştırıcılar ve lazer kaynak teknikleri kullanarak birden fazla fiber bileşeni birbirine bağladılar.
 
Tüm bu teknikleri bir arada kullanarak, standart, ölçeklenebilir tekstil üretim süreçleriyle çok sayıda teknik işlevi büyük bir dokuma kumaş parçasına dahil etmeyi başardılar. Ortaya çıkan kumaş, bir ekran olarak çalışabilir, çeşitli girdileri sunabilir veya daha sonra kullanmak üzere enerji depolayabilir nitelikte. Kumaş, radyo frekansı sinyallerini, dokunmayı, ışığı ve sıcaklığı algılayabiliyor. Aynı zamanda ticari tekstil üretim teknikleri kullanılarak yapıldığından sarılarak büyük kumaş ruloları şeklinde saklanabiliyor.
 
Araştırmacılar, yeni geliştirdikleri prototip ekranların, kendi enerjisini üretip depolayabilen akıllı ve enerji verimli binalar, nesnelerin interneti, sensör ağları ve etkileşimli ekranlar gibi sektörlerde yeni nesil e-tekstil uygulamalarının önünü açacağını belirtiyor.