Teknolojik cihazlara lego tipi güncelleme

Cep telefonlarımızı, akıllı saatlerimizi, taşınabilir ve giyilebilir cihazlarımızı; yeni modelleri geliştirildikçe elden çıkartıyoruz.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2022 Salı
AA + -

Cep telefonlarımızı, akıllı saatlerimizi, taşınabilir ve giyilebilir cihazlarımızı; yeni modelleri geliştirildikçe elden çıkartıyoruz. Bu durumun ekonomimize olduğu kadar çevreye ve gezegenimize de külfeti büyük. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanlarının geliştirdiği bir sistem ile bir defa aldığınız bir cihazı sürekli güncel tutmak mümkün olabilecek. Nasıl mı? Bu sistemde cihazlar tıpkı lego gibi basitçe sökülüp takılabilecek. Böylece örneğin modeli geride kalan akıllı saatinizi atıp, yerine yenisini almak yerine, elinizdekine takacağınız en yeni sensörler, işlemciler vb. ile günceli yakalayacaksınız. Bu sayede gezegendeki elektronik atıkların belirgin şekilde azaltılacağı öngörülüyor.

TASARIM ÇİP

Fikir, basit aslında ve tanıdık. Bir bilgisayar kasası alıp, yeni parçalarla güncel tutmak kimseye yabancı gelmeyecektir. Öte yandan bir telefona, bir akıllı saate yeni işlemci takmak öyle kolay değil. Bu kompleks yapıları basitçe güncellemek için bir çip tasarlandı. Tasarım çip, katmanları arasında optik olarak iletişim kurulabilmesini sağlayan ışık yayan diyotlar (LED) ile değişen algılama ve işleme elemanları katmanlarından oluşuyor. Klasik modüler çip tasarımları, katmanlar arasında sinyalleri iletmek için geleneksel kablolamayı kullanır. Bu tür karmaşık bağlantıların kesilmesi ve yeniden kablolanması imkansız değilse de çok zor olur. Klasik modüler bu zorluktan dolayı güncellenmez, atılır ve yenisi alınır. Bu yeni tasarımda ise kullanıcı tarafından basitçe değiştirilip güncellenebilecek.

UZUN ÖMÜRLÜ

Araştırma ekibinden Dr. Jihoon Kang, “Işık, basınç ve hatta kokuyu algılayabilen sensörleri istediğimiz ölçüde bilgi işlem katmanı ile beraber ekleyebileceğiz. Katman kombinasyonları sınırsız seçeneğe sahip.

Biz bu yüzden yeni sistemi lego benzeri yeniden yapılandırılabilir bir AI çipi olarak adlandırıyoruz” diyor. Araştırmacılar, kullanıcıların genel bir çip platformu üstüne koyacakları her katmanla özelleştirebilecekleri, kendilerine en uygun cihazı kendilerinin tasarlayabilecekleri uzun ömürlü cihazların yakın gelecekte hayatımıza gireceklerini düşünüyorlar.