Yeni nesil hava araçlarına ‘doktoralı gençler’ geliyor

TUSAŞ ve YÖK, havacılık projeleri için güçlerini birleştirdi. Bu alandaki doktora öğrencilerinin çalışmaları desteklenecek. Bilimsel Araştırma Programı ile de 200 doktora öğrencisine burs verilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Temmuz 2022 Pazartesi
AA + -

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) yürüttüğü Milli Muharip Uçak (MMU) ile Hürjet gibi özgün ve yeni nesil hava aracı projeleri doktora çalışmalarıyla hızlanacak. Bu amaçla TUSAŞ ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yüksek öğretim alanında işbirliği protokolü imzaladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile protokole imza atan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şirket bünyesinde 5 biner mühendis ve teknisyen bulunduğunu, bu sayıların 2028’de 10 binlere çıkacağını söyledi. Kotil, “Üniversiteler bizim için çalışıyor, biz de burada yaptıklarımızı gençlere açmak istiyoruz” dedi.

Protokole göre YÖK ile TUSAŞ arasındaki işbirliği artırılacak; üniversitelerde doktora yapan öğrencilerin TUSAŞ Teknoloji Yol Haritası Kazanım Planı’nda yer alan çalışma konuları ve şirketin stratejik önceliklerine göre belirlenen konulardaki tez çalışmaları desteklenecek. TUSAŞ’ın kabiliyetleri kullanılarak, sanayi problemlerinin çözümüne de katkı sağlanacak. Yine bu kapsamdaki ‘Bilimsel Araştırma Programı’ ile 200 doktora öğrencisine de burs verilecek. YÖK ve TUSAŞ, ortak araştırma ve geliştirme projeleri için çalışma grupları kuracak.

HAVACILIK TEZLERİNE DESTEK

TUSAŞ bünyesinde oluşturulan Bilimsel Araştırma Programı (LIFT UP++) ile malzeme biliminden mekanik konulara, yazılımdan yeni nesil hava aracı geliştirilmesine birçok alanda havacılık endüstrisinin gelişimine katkı sağlayacak tez çalışmaları desteklenecek.

SANAYİNİN İÇİNDE ÜNİVERSİTE

TUSAŞ ve YÖK arasında gerçekleşen imza töreninde üniversite-sanayi işbirliğiyle Türkiye’nin yerli ve milli sanayi hamlesinin güçlü destek bulacağı vurgulandı.
Bu kapsamda yeni projeler ve hazırlıkları tamamlanmak üzere olan mevzuat çalışmaları sayesinde yeni bir dönem başlayacak. Süregelen modellerden farklı olarak bu dönemde üniversiteler sanayinin, sanayi de üniversitelerin içinde olacak.