Drone teknolojisiyle mayın temizliği kolaylaşıyor

Danimarkalı bir şirket, geliştirdiği dronelar ile denizdeki ve karadaki mayınları geleneksel mayın temizleme yöntemlerinden çok daha etkili bir biçimde teşhis ve imha edebiliyor. Ortalama bir ay sürebilecek alan, drone teknolojisi ile birkaç gün içinde temizlenebiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 18 Temmuz 2022 Pazartesi
AA + -

AYŞE BAŞAK
 
Mayınlar ve mayınların temizliği, dünyanın sürekli gündeminde. Sınırlardaki mayınların ortadan kaldırılması, eskiden kalma deniz ve kara mayınlarının etkisiz hale getirilmesi gibi hususların sık sık tartışıldığını duyuyoruz. Dünyada çok sayıda insan mayınlar yüzünden yaralanıyor, hayatını kaybediyor. En son Ukrayna’da devam eden savaş ile kıyılarımızda beliren deniz mayınları tedirginliğe yol açtı.
 
SÜRE KISALIYOR
 
Danimarka’da faaliyet gösteren UMag Solutions adlı şirket, geliştirdiği dronelar ile bu evrensel soruna yeni bir çözüm bulduklarını duyurdu. Geliştirilen dronelar, geleneksel mayın temizleme yöntemlerinden çok daha etkili bir biçimde deniz ve deniz kıyısındaki, karadaki mayınları teşhis ve imha edebiliyor. Ayrıca geleneksel yöntemlerle temizlenmesi ortalama bir ay sürebilecek alanı birkaç gün içinde temizleyebiliyorlar.
 
Şirket yetkilisi Arne Døssing Andreasen, “Geleneksel mayın temizleme gemileri, sığ suda çalışamadıkları için kıyıya yakın olduklarında mayınları tespit etmeleri zorlaşıyor. Biz, geleneksel teknolojilerin tespit edebildiğinden daha küçük nesneleri de algılayabilen dronelarımızla mayın teşhis ve imha işlemini kolaylıkla yapabiliyoruz” diyor.
 
MANYETİK SENSÖRLER
 
Droneların manyetik sensörleri yerden 30 cm yüksekten 10 metrelik bir su derinliğine kadar çalışabiliyor. Kullanıcılar, manyetik arka plan gürültüsünü ve sistemin ince manyetik sapmaların görebileceğini renk haritaları sayesinde çok miktarda veri kullanabiliyor. Bu sapmalar metal nesnelerden, yeraltındaki minerallerden, kayalardan veya toprak koşullarındaki değişikliklerden kaynaklanabiliyor. Kullanıcılar bu sapmaları değerlendirerek mayını tespit edebiliyor.