Telefonlar kapalıyken de siber saldırıya açık

Teknolojik düşünce merkezi ‘ThinkTech’, Tehdit Durum Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, akıllı telefonlar kapalıyken bile siber saldırıya uğrayabiliyor. Bu durum, firmalar için de tehdit oluşturuyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2022 Salı
AA + -

Türkiye’de siber güvenlik alanında önemli projelere ve yerli ürünlere imza atan STM’nin, teknolojik düşünce merkezi ‘ThinkTech’, Nisan-Haziran 2022 tarihlerini kapsayan ikinci çeyrek Siber Tehdit Durum Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, akıllı telefonlar kapalıyken bile siber saldırıya uğrayabiliyor. Bu durum, genel kullanıcılar kadar, firmaların yetkililerini ve işlerin aksamadan yürütülmesini de tehdit ediyor.
Son zamanlarda telefonlara yapılan siber saldırılar artarken, saldırganlar kişisel verileri ele geçirmek için birçok farklı yönteme başvuruyor.

Telefon üzerinden yapılan saldırılarda, sosyal medya mesajlarındaki linklerle ele geçirmeye veya e-posta üzerinden gelen phishing (oltalama) saldırılar üzerinden verilere erişilmeye çalışılıyor.

ENGELLEME

Raporda, siber tehdit istihbaratının önemi vurgulandı. Siber tehdit istihbaratı, olası siber güvenlik tehditleriyle ilgili toplanmış verilerin birleştirilip ilişkilendirme, anlamlandırma ve analiz yapılmasıyla tehditlerin proaktif bir şekilde belirlenmesine ve bunlara karşı savunma mekanizmaları geliştirilmesine olanak sağlıyor.

İnternet kullanımının artması ise tehdit aktörlerinin ve bıraktıkları izlerin çoğalmasına neden oluyor. Raporda, bu yüzden otomatik programlara olan ihtiyacın arttığına dikkat çekilerek, açık kaynak siber tehdit istihbarat platformlarından OpenCTI mercek altına alınıyor. İstihbarat bilgileri sayesinde, siber saldırıların başlamadan engellenebilmesi için OpenCTI ve benzeri platformların gerekliliği vurgulanıyor.

HİNDİSTAN VE ABD’DEN GELEN SALDIRILAR İLK SIRADA

Bu yılın Nisan, Mayıs ve Haziran ayları boyunca STM’nin Honeypot sensörlerine toplam 8 milyon 65 bin 301 saldırı yansıdı. En çok saldırı yapan ülke 1 milyon 629 bin saldırı ile Hindistan olurken, 897 bin saldırı ile ABD ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla; Türkiye, Rusya, Vietnam, Çin, Meksika, Japonya, Tayvan ve Brezilya izledi. Önceki üç aya göre, gelen saldırı miktarlarında büyük artış belirlenirken, buna tehdit aktörlerinin, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte arttırdıkları aktivitelerin neden olduğu kaydedildi.