En çok gizlilik ayarları merak ediliyor

Dijital Gizlilik ve Güvenlik Anketi’ne göre, katılımcıların yüzde 80’i geçen yıl dijital gizlilik konusunda endişeliyken, yüzde 59’u geçen yıla kıyasla verilerinin nasıl ele alındığının daha çok farkında olduklarını kaydetti.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2022 Salı
AA + -

Dijital Gizlilik ve Güvenlik Anketi’ne göre, katılımcıların yüzde 80’i geçen yıl dijital gizlilik konusunda endişeliyken, yüzde 59’u geçen yıla kıyasla verilerinin nasıl ele alındığının daha çok farkında olduklarını kaydetti. Calyx Enstitüsü’nün anketine göre kullanıcıların yüzde 85’i Android’de gizlilik ayarlarının nasıl kullanılacağını öğrenmekle ilgileniyor. Uygulamalar konusunda ise bu yılki isteklerin yüzde 22’si Google hizmetleri güvenlik yönergeleriyle ilgili.

Araştırmanın sonuçlarını duyuran Kaspersky yetkilileri, Ocak-Temmuz 2022 arasında Kaspersky Privacy Checker web sitesine yapılan ziyaretlerle ilgili anonim verileri değerlendirdi. Bu veriler, Android platformun-daki hizmetlere dair gizlilik yönergeleri için çok daha fazla talep olduğunu gösteriyor.

Kullanıcılar, farklı işletim sistemlerinde yüzde 22 Google, yüzde 14 WhatsApp, gizlilik kuralları ve Chrome yönergeleriyle ilgilendi. Instagram yüzde 11 ile istek sayısı açısından Facebook’tan daha iyi performans göstererek ilk beşte yer aldı. Facebook’un payı ise yüzde 10 oldu.