‘Oyun’dan yeni unicorn

Türk oyun sektörü pandemiyle beraber büyük bir ivme yakaladı. İlk unicorn’unu pandemi döneminde çıkaran sektörün, yıl bitmeden yeni bir unicorn daha çıkarması bekleniyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2022 Salı
AA + -

Türk oyun sektörü, Peak Games’in Haziran 2020’de 1.8 milyar dolara satılmasıyla, ismini ve gücünü global pazara taşıyan ilk büyük sıçramayı gerçekleştirdi. Bu satış aynı zamanda Türkiye’yi ilk unicorn’una kavuşturdu. Üstelik bu ve benzeri satın almalardaki şirketler hâlâ Türkiye’de faaliyet gösteriyor ve ciddi bir istihdam sağlıyor.

Yabancı yatırımcılar da gözlerini özellikle son 2 yılda Türk oyun sektörüne çevirmiş durumda. 2020 sonunda oyun geliştiricilere özel olarak kurulan kuluçka merkezi Game Factory, 3 yıl içerisinde 5 binden fazla kişiyi ve 70’i aşkın oyun stüdyosunu sektöre kazandırdı. Game Factory’in Operasyonlardan Sorumlu Başkanı (COO) Erdal Sarı, Türk oyun sektörünün büyümesinde Kovid-19 salgınının da ciddi etkisi olduğunu vurguladı.

42 MİLYON OYUNCU

2018’de Türkiye’de 30 milyon olan oyuncu sayısının, 2021 yılında 42 milyona ulaştığı bilgisini veren Sarı, “Bugün Türkiye’de neredeyse her iki kişiden biri oyun oynuyor. Oyunları oynamaya ilgi duyan gençler bir süre sonra oyunları üretmeye yöneliyor. Böylece ülkemizdeki oyun üretimi artıyor. Ülke ekonomisinin iyileşebilmesi için oyun gibi, teknoloji gibi katma değerli üretimlere daha fazla yatırım yapmamız şart” dedi.

AVANTAJIMIZ VAR

Başarılı bir oyun geliştiricisi olmak için önce oyunlara ilgi duymak gerektiğine işaret eden Sarı, “Türkiye’nin en önemli avantajlarından biri bu. Yıllardan beri gelen bir oyun kültürü var. Bu kültürün sonucu olarak gençler, oyunları üretmeye de ilgi duyuyor. Şu anda Türkiye’de 3 bin civarında oyun stüdyosu mevcut. Bu sayı İngiltere’de 2 bin 200, Norveç’te 20, İsveç’te ise 300 civarında” diye konuştu.

YENİ UNICORN

Sarı, yıl sonuna kadar Türk oyun şirketlerinden yeni bir unicorn görmenin de sürpriz olmayacağını söyledi. Türkiye’deki blockchain ve metaverse girişimlerinin aldığı yatırımların yılın ilk yarısında 20 milyon dolara ulaştığını aktaran Sarı, “Şu an mobil oyunlarda olan trendin, çok yakın bir gelecekte blockchain oyunlarına kayacağını düşünüyorum. Türk oyun sektörünü global oyun ekosistemiyle buluşturan bir kuluçka merkezi olarak bizim de yakında blockchain oyunlarını destekleyebilmek için yeni yatırımlarımız olacak. Bu yatırımlarımız sayesinde Türkiye olarak dünyadaki blockchain oyunları trendine yön veren ülkelerden biri olacağız” diye konuştu.

TÜRK OYUN GİRİŞİMLERİ 333 MİLYON $ YATIRIMLA AVRUPA BİRİNCİSİ

Game Factory COO’su Sarı, 2021 yılı verilerine göre, global oyun pazarının 175 milyar dolara ulaştığını belirterek, şunları kaydetti: “2019 yılında global oyun sektörü 144 milyar dolarlık bir pazarken, sinema sektörü 113 milyar dolarlık bir pazardı. Bu pastanın yüzde 50’sini Asya ve Pasifik ülkeleri oluştururken, Kuzey Amerika yüzde 24’lük bir dilime, Avrupa ise yüzde 18’lik bir paya sahip. Türkiye ise bu pastanın 1.2 milyar dolarını oluşturuyor. Ayrıca, 2022 yılının ilk 6 ayında Türk oyun girişimleri 333 milyon dolar yatırım alarak Avrupa’nın oyun alanında en çok yatırım alan ülkesi konumuna ulaştı. Türk oyun sektörü 2021 yılında 236 milyon dolar, 2020 yılında ise 13 milyon dolar yatırım almıştı.”

Büyüme oranları göz önüne alındığında global oyun sektörünün 2025’te 225 milyar dolarlık bir hacme ulaşmasının beklendiğini belirten Sarı, bu yılın ilk yarısında Türk oyun sektörüne yapılan 333 milyon dolarlık yatırımın yıl sonunda 500 milyon doları aşacağını tahmin ettiğini söyledi.