Depoların stok hacmini yüzde 1 hatayla hesaplıyor

Depoların stok hacimleri için yeni bir hesaplama cihazı geliştirildi. Modern LİDAR teknolojisiyle tasarlanan yeni sistem, hacmi yüzde 1’den daha az hatayla tahmin ediyor. Ayrıca pratik, hızlı ve güvenli veri toplamaya izin veriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Eylül 2022 Pazartesi
AA + -

AYŞE BAŞAK
 
Depolama sahalarında yığın halinde duran kum, tuz, asfalt benzeri dökülebilen malzemelerin toplam hacimlerini hesaplamak çoğunlukla zor bir işlemdir ve epey zaman alır.
 
Stok yönetimi, özel şirketler için olduğu gibi kamu hizmetleri için de önemli ve ihtimam ister. Özellikle tarım faaliyetleri, yol çalışmaları ve kar ile mücadele esnasında dökme usulü ile depolama sıklıkla kullanılır. Çoğu depolama sahasında belli parametreler olsa bile hacimler çoğunlukla görsel olarak tahmin edilir ve bu haliyle rasyonel değildir. Stokların miktarını tahmin etmek yerine hesaplamak istediğinizde ise kullanılan geleneksel yöntemler birkaç saat süren ölçümler gerektirir.
 
HIZLI VE GÜVENLİ VERİ
 
Purdue Üniversitesi araştırmacıları, bu sorunu çözmek için tam otomatik ve taşınabilir bir sistem geliştirdi.
 
Araştırmacıların modern LİDAR teknolojisini -lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji- temel alarak tasarladıkları yeni sistemle ölçümler çok daha hızlı ve güvenilir hale geliyor.
 
Çalışmanın başındaki isim olan Profesör Ayman Habib, “Teknoloji, hacmi yüzde 1’den daha az hatayla tahmin ediyor. Ayrıca pratik, hızlı ve güvenli veri toplamaya izin veriyor. Bazı geleneksel teknolojiler, bir operatörün stoka tırmanmasını gerektirir ki, bu kesinlikle güvenli olmayan bir veri toplama şeklidir” diyor.
 
Araştırmacılar teknolojiyi çok daha büyük çatılı alanlarda da kullanılabilecek şekilde geliştirmeye devam ediyor.