Beton mukavemet ölçümlerini kökten değiştiren cihaz

Beton mukavemet ölçümlerini kökten değiştiren cihaz

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Eylül 2022 Pazartesi
AA + -

Günümüzde inşaat sektörü, yapısal bütünlüğü ve güvenliği sağlamak, aynı zamanda inşaat programlarını, maliyet etkinliklerini optimize etmek için beton yapıların mukavemeti ile ilgili doğru, gerçek zamanlı verilere ihtiyaç duyar. Bu veriler çok önemli; çünkü beton yapının zamanından önce bozulması ve kalitesinin düşüklüğünün neden olacağı olumsuz durumlar şirketlere ve vergi mükelleflerine çok büyük maliyetlere neden olabilir. Bu nedenle beton kalitesinin sıklıkla ölçülmesi hayati önem taşır. Beton mukavemet ölçümlerinin zaman alan ve görece efektif olmayan prosedürleri vardır. Bu test yöntemlerinin çoğunda olgunluk eğrileri geliştirilir, tahribatlı beton testleri yapılır. Tüm bunlara rağmen çoğunlukla varsayımlar işin içine girer ve test sonuçları yüzde yüz güven vermez.
 
ÖDÜLLÜ SENSÖRLER
 
Şimdi tüm bu zorlukları sona erdirecek yeni bir cihaz geliştirildi. WaveLogix isimli firma tarafından geliştirilen Rebel isimli cihaz ile
beton kırılması olmadan, olgunluk eğrisi oluşturmadan, tahmin, yorum veya manipülasyon yapmadan, gereksiz prosedür gecikmeleri yaşamadan beton kalitesi ölçülebiliyor.
 
Rebel marka beton mukavemet sensörlerinin, Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği’nden ödül aldığını da ekleyelim. WaveLogix, 2023’te Rebel sensör sisteminin beta testini gerçekleştirmeyi planlıyor.