BUGG ile ‘manzaranın sağlığı’ dinleniyor

Bilim insanları yeni geliştirdikleri BUGG isimli cihazla farklı alanlarda doğanın seslerini dinleyerek, ‘manzaranın sağlığı’nı takip ediyor. Uygulama, farklı ekosistemlerin biyolojik çeşitliliğini de yansıtabiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Kasım 2022 Pazartesi
AA + -

Manzara denilince birçoğumuzun zihninde doğal olarak görsel imgeler belirir. Oysa sesler de manzara oluşturur ya da bir manzarayı zihnimizde canlandırıp nasıl göründüğüne dair önemli ipuçları içerir. Örneğin orman sesleri gözümüzün önüne gür ağaçlarla kaplı dev bir ormanı getirir. Araştırmacılar, buradan yola çıkarak, yeni geliştirdikleri BUGG isimli cihaz ile çeşitli alanlarda doğanın seslerini dinleyerek ‘manzaranın sağlığı’nı takip etmeye başladı. Ses manzarası adı verilen bu uygulama, her alanda farklı ve insan baskısı altındaki her ekosistemin biyolojik çeşitliliğini yansıtabiliyor. Geliştirilen cihaz sayesinde kullanıldığı bölgedeki türlerin ve yaşadıkları habitatın durumundaki değişiklikler ivedilikle tespit edilebiliyor.
 
HAM SESTEN FAZLASI
 
Dünyanın dört bir köşesinden bilim insanları, farklı çevresel bozulma seviyeleri ile bu değişikliklerin biyolojik çeşitliliği nasıl etkilediğini araştırıyor. Geliştirilen cihazın yüksek performansı sayesinde Kuzey Kutup Dairesi’nde yerin altında yaşayan karıncaların sesleri dahi kaydedilebiliyor. Teknoloji, düşük maliyetli ve tamamen açık kaynaklı. Bulut tabanlı bir dizi gelişmiş makina öğrenimi algoritması kullanarak ses verilerini otomatik olarak işlediği için ham sesten çok daha fazlasını da kullanıcıya sunuyor
 
SAHADA DA DEVREDE
 
Örneğin Norveç’te takipte olan bir cihaz, göçmen kuşların göç rotalarını ve üreme modellerini izlemeye yardımcı oluyor.

Cihaz sayesinde sahada sürekli birilerinin bulunmasına da gerek kalmıyor. 7 gün 24 saat son derece yüksek çözünürlüklü ses verilerini toplayan cihaz, güneş panelleri sayesinde şarj ettiği bataryası ile herhangi bir bakım gerektirmiyor. Bazı yerlerdeki ses manzarası beklenmedik bir şekilde değişmeye başlarsa, neler olup bittiğini ve bu habitatı korumak için bir şeyler yapılması gerekip gerekmediğini görmek için saha ekolojistleri harekete geçiyor. Bu sayede sürekli devriye masrafı yapılmıyor ve büyük tasarruf sağlanıyor.
 
İklim değişikliği kaynaklı varyasyonların da cihaz sayesinde kolayca tespit edilebileceği düşünülüyor.