Okyanus yosunları atmosferdeki karbonu temizleyecek

Bilim insanları, atmosferdeki karbonu azaltmak için yeni yöntemler arıyor. Bir İngiliz şirketi, geliştirdiği projeyle atmosfere salınan karbon gazını okyanusta oluşturacağı yosun tarlaları ile temizleyecek. Proje başarılı olursa atmosfere salınan karbonun yüzde 2’si bu yolla çekilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 21 Kasım 2022 Pazartesi
AA + -

AYŞE BAŞAK
 
Bilim insanları, atmosferdeki karbonu azaltmak için yeni yöntemler arıyor; çünkü karbon salınımını azaltmak kadar salınmış olan karbonu toplamanın farklı yollarını geliştirmek küresel ısınma ile mücadelede önem taşıyor. Bir İngiliz şirketi, geliştirdiği yöntemle şu ana kadar yapılan başarısız girişim durumunu değiştirebileceğini ve büyük çaplı bir fayda oluşturabileceğini iddia ediyor.
 
DAİRESEL AKINTILAR
 
Proje, okyanusta boş alanlara sargassum tipi yosunlarla büyük doğal tarlalar kurma prensibine dayanıyor. Yosunlar okyanusta dairesel akıntıların yardımıyla bir tarla oluşturup süzülürken her yıl atmosferdeki milyarlarca ton karbonu emerek sorunsuz bir biçimde okyanusun dibine gönderecek.
 
EKONOMİK DEĞER
 
Deniz biyoloğu Profesör Victor Smetacek’in buluşundan hareketle yola çıkan Seafields projesi, atmosferden çektiği karbonla ekonomik bir değer meydana getirmeyi ve başkalarını da bu işi yapmaya teşvik etmeyi hedefliyor. Böylece proje küçük çaplı bir girişim olarak kalmayacak ve atmosferden yüksek miktarda karbon çekerek başarılı olacak. En azından projenin hedefi bu. İşe yarayıp yaramayacağını ise zaman gösterecek.
 
ENERJİ GEREKTİRMİYOR
 
Profesör Smetacek’in projesi enerji kullanımı gerektirmiyor. Doğal bir devridaim sistemiyle aşağıdaki soğuk ve besleyici su yukarı çıkıp yüzeyde ısınacak ve sonra tekrar aşağı gönderilecek. Proje çalışırsa karbonu emen yosunlar hızla çoğalacak ve otomatik balya sistemleri büyüyen yosunları balyalayıp okyanus tabanına gönderecek. Tabanda oksijen miktarı çok düşük olacağı için balyalar çürümeden kalacak, dolayısıyla içlerinde tuttukları karbon çok uzun süre atmosfere geri dönmeyecek.
 
KARBON KREDİSİ
 
Projeyi hayata geçirmek için yatırım yapan iş adamı John Auckland, bu faaliyetle kazanmayı umduğu karbon kredisini diğer şirketlere satarak para kazanmayı hedefliyor. Projeyi efektif kılacak olan da işte bu para kazanma vizyonu. Karbon kredisi ne mi demek? Okyanus tabanına gönderilen karbon kadar şirketlere karbon salım hakkı satmak demek. Karbon salınımını azaltması zor olan şirketler bu hakları, yani karbon kredisini Seafields’den satın alacak.
 
55 BİN KİLOMETRELİK TARLA

Yosun tarlasının 55 bin kilometrekarelik bir okyanus alanına yayılması hedefleniyor. Bu ölçekte bir yosun tarlasının her yıl atmosferden bir milyar ton karbon çekme kapasitesi olacağı öngörülüyor. Tahminlere göre atmosfere her yıl ortalama 50 milyar ton karbon salınıyor. Yani Seafields projesi başarılı olursa atmosfere salınan karbonun yüzde 2’sini çekebilecek.