Temiz enerjinin bireysel hali

Temiz enerjinin bireysel hali

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 21 Kasım 2022 Pazartesi
AA + -

Temiz enerjiyi yaygınlaştırmak, maliyetleri düşürerek bireysel kullanıma uygun hale getirmek bilim insanlarının hedeflerinden biri. Son yıllarda bu yönde büyük girişimler görüyoruz. Eskiye göre çok daha ucuza bireysel sistemler kurulabiliyor. Tabii mesele bununla bitmiyor. Kuracağımız sistemin ucuzluğu kadar verimli olması da mühim. Şimdi bahsedeceğimiz yeni buluş, yeni bir çatıda rüzgar enerjisi toplama aygıtı, aynı maliyete sahip güneş panellerine göre yüzde 50 daha fazla elektrik üretebiliyor.
 
15 PANEL GÜCÜNDE
 
ABD’de Teksas’daki Aeromine Technologies şirketinin yeni hareketsiz tasarımı, geleneksel rüzgar türbinlerinin kanatlı yapısını bina üzerindeki hava akışından enerji toplayan aerodinamik bir sistemle değiştirmiş. Tek bir türbin, 15 güneş paneliyle aynı miktarda enerji sağlıyor ve bu sayıda güneş paneli için gereken alanın yüzde 10’una ihtiyaç duyuyor.
 
YIL BOYUNCA ENERJİ
 
Aeromine, yıl boyunca günde 24 saat elektrik üretme kapasitesine de sahip. Çevreci, gürültüsüz, minimal, kuşlar ve diğer canlılar için güvenli. Üreticileri, bu yeni enerji kaynağı konusunda çok iddialı. Buluşlarının çatıda enerji üretimi pazarına yeni bir değer katıp çığır açacağını düşünüyor.