TİCARET’li gençlerin dünya çapındaki başarısı

Abdulmecid Dündar ile Salih Yörük adlı gençlerin isimleri, İstanbul Ticaret Gazetesi’nin okuyucularına tanıdık gelecektir. Bir yıl önce elde ettikleri başarı bu sütunlarda ‘Oyundan iş çıkardılar’ başlığıyla yer almıştı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Aralık 2016 Çarşamba
AA + -

Abdulmecid Dündar ile Salih Yörük adlı gençlerin isimleri, İstanbul Ticaret Gazetesi’nin okuyucularına tanıdık gelecektir. Bir yıl önce elde ettikleri başarı bu sütunlarda ‘Oyundan iş çıkardılar’ başlığıyla yer almıştı. Haberde, henüz 19 yaşındaki İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencisi iki gencin tasarladıkları dijital oyun The Fear’ın Google Play’e yüklenir yüklenmez daha ilk haftada en çok indirilen ilk dört oyun arasına yükselmesi ve bu sayede gençlerin Google’a davet edilmesini konu ediyordu.

O haberin üzerinden geçen bir yıllık sürede İç Mimarlık öğrencisi Salih ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi Abdulmecid, girişimcilik açısından da önemli aşama kaydettiler.

ŞİRKET KURDULAR

Haber sayesinde melek yatırımcıların ilgisini çeken iki arkadaş, aldıkları yatırımla Genetic Studios isimli şirketi kurdular. Markalarının patentini alan gençler, oyunu geliştirmek için çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Abdülmecit Dündar çalışma tempolarını şöyle açıklıyor: “Zor günler yaşadık. Sabah 5’e kadar çalıştık. Bir yandan okul, bir yandan iş. Projemize inanıyorduk, yanılmadık.”

Dündar ve Yörük, The Fear sayesinde Google’ın ardından teknoloji devi Intel’in dikkatini çekmeyi de başardılar. Henüz 20 yaşında olmalarına rağmen dünya çapında tanınmaya başlanan bu iki genç, Intel’in Paris’teki Intel Buzz Workshop konferansına konuşmacı olarak davet edildiler. Ardından bir davet de Almanya’daki Gamescom Oyun Fuarı’ndan geldi.

YENİLERİ YOLDA

Abdülmecit ve Salih, The Fear’le elde ettikleri başarıdan aldıkları cesaretle yeni projeler için kolları sıvadılar. Yeni projeleri Abdülmecit şöyle açıkladı: “Simülasyon alanında oyunlar tasarlıyoruz. Talebin çok olduğu bir alan bu. Bus Simulator 2017 Cockpit Go adında bir oyun ürettik ve piyasaya sunduk. İyi bir geri dönüş aldık. Kısa sürede 100 bin kişiye ulaşmayı başardık. Oyunu Çince, Japonca, Fransızca, Almanca, Rusça, Portekizce, İspanyolca, İngilizce ve Endonezce dillerine de çevirdik.

Ülke seçimlerini nüfus dağılımına ve simülasyon oyununa duyulan sempatiye göre yaptık. Trafik işaret ve işaretçilerini bu kadar farklı dilde insanlara öğretmefırsatımız oldu. Kısa sürede bu oyun da milyonlara ulaşacak. Park simülasyonu projemiz de bitmek üzere. Bu oyunda da otomobil park etme, park manevraları olacak. Açıkçası nasıl bir oynanma oranı yakalayacağımızı çok merak ediyoruz.”

1.5 MİLYON OYNUYOR

Gençlerin ürettikleri The Fear isimli oyunlarını geliştirmek için harcadıkları emek sonuç verdi. Oyun hızla yayıldı ve dünya çapında 1.5 milyon kişi tarafından indirildi. The Fear’ın indirilme rakamları hızla artıyor.

İNOVASYONA GELİYORLAR

Abdulmecid Dündar ile Salih Yörük, 8-10 Aralık 2016 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak Türkiye İnovasyon Haftası’na da katılacak. Gençler, İstanbul Ticaret Üniversitesi standında, dijital oyun meraklılarıyla buluşacak.