ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,25
  • DOLAR4,52
    % 0,52
  • ALTIN187,20
    % -0,34

‘Kadın girişimciliği ve istihdamı desteklenmeli’

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ndeki Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nde, kadın istihdamı ve girişimciliğinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Mart 2017 Salı
AA + -

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM), İstanbul Ticaret Üniversitesi ile birlikte düzenlediği 3. Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi, ‘Kadın ve Aile’ temasıyla gerçekleştirildi. Sütlüce Yerleşkesi’nde 10 farklı panel ile yapılan kongrede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da KADEM Başkanı Yardımcısı olarak yer aldı.

Kongrenin açılışında konuşan KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın, ailenin, toplumsal ilişkilerin sağlam bir şekilde oluşturulmasında önemli rolü olduğunu söyledi.

TOPLUMSAL YAPI

Ailenin fiziki, psikolojik ve sosyal yönden sağlıklı olmasının, toplumun sağlıklı işleyişi ve kültürel devamlılığı için gerekli olduğunu dile getiren Aydın, kadının, ailenin devam etmesinde, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde birincil derecede sorumlu olduğunu ifade etti. Aydın, kadının Türk toplumunun tarihi seyrinde erkekle eş statüde toplumsal hayata katıldığını anlattı.

TERCİH ZORUNLULUĞU

Kadınların eğitim durumunun geliştirilmesinin önemini vurgulayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha sağlıklı ve bilinçli bir neslin oluşması, ailenin daha sağlam bir zeminde kurulup devam etmesi için kadının eğitimi önemli. Kadınların eğitim seviyesinin yükselmesi, toplumun refahının artmasına ve her anlamda daha sağlıklı ailelerin ortaya çıkmasına vesile olacak. Kadın istihdamının desteklenmesi de aynı şekilde kadının toplumsal konumu ve ailelerin sosyo-ekonomik durumları adına önem arz ediyor.”

SÖZ HAKKI OLMALI

Doç. Dr. E. Sare Aydın, kadının toplumsal statüsünün kalkınma, refah ve huzurun tesisinde önemli yeri olduğunu vurgulayarak, “Buna uygun olarak kadınların toplumsal, siyasi ve ekonomik açıdan bakış açılarının yer aldığı, cinsiyetinden dolayı dezavantajlı pozisyonda bırakılmadığı, erkeklerle birlikte eşit koşulların daha adaletli, dengeli ve ölçülü düzenlendiği karar mekanizmalarında yer almaları gerekiyor” dedi.

BAŞARIYA YÖNELİK ANALİZLER ARTTI

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, kadının toplumsal tarihi ve yeriyle ilgili araştırmalarının son dönemlerde arttığını söyledi. Kadının başarısını ele alan önemli analizler yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Ekren, “Kadın tarihi daha kapsamlı olarak ele alınmaya başlandı. Kültürümüzde aile büyük yer tutuyor. Çağdaş toplumdaki sorunlar, ailede de birtakım sorunları ortaya çıkarıyor. Kadın ve aile konusu sadece bir coğrafyanın, toplumun değil, tüm ülkelerin üzerinde titizlikle durduğu önemli bir alan” diye konuştu.