ITO Ticaret logo
  • EURO5,50
    % -0,45
  • DOLAR4,70
    % -0,01
  • ALTIN197,15
    % -0,16

Lisansüstü için dev işbirliği

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Girne Amerikan Üniversitesi, ortak lisansüstü programlar açmak için işbirliğine gidiyor. Lisansüstü programlarına katılanlar, mezuniyette iki üniversitenin ortak diplomasını alacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Mart 2017 Salı
AA + -

Akademik işbirliklerine bir yenisini daha ekleyen İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi ile ortaklaşa lisansüstü programlar açılmasını ve yürütülmesini öngören bir protokol imzaladı. YÖK’ün ilgili yönetmeliklerine göre hazırlanan Lisansüstü İşbirliği Protokolü’ne, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ve Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk imza attı.

NELER YAPILACAK?

Protokol, iki üniversite arasında ortak lisansüstü programlarının açılma sürecini, öğrenci seçimi ve kabulünü, eğitim-öğretim ile ilgili maddeleri kapsıyor. Buna göre iki üniversite arasında Ortak Enstitü, Ortak Lisansüstü Programı Yürütme Kurulu ve Yürütücü Enstitü oluşturulacak. Ortak tez danışmanları atanması, ortak tez izleme komiteleri oluşturulması da protokolün maddeleri arasında yer alıyor. Protokolde ortak programın amacı; “İki üniversite arasında akademik işbirliği ve etkileşim sağlama, programa katılan öğrencilerin üst düzeyde eğitim ve öğretim almaları, kurumların tecrübe ve imkanlarının azami derecede akademik faydaya dönüştürülmesi’’ şeklinde tanımlanıyor.

ORTAK DİPLOMA

Protokole göre, ortak açılacak lisansüstü programını başarıyla tamamlayan öğrenciye, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Girne Amerikan Üniversitesi’nin ortak hazırladığı tek bir diploma verilecek.